Burunda Deviasyon - Onep Özel Tıp MerkeziBURUNDA DEVİASYON NEDİR
Burun ameliyatı geçirenler genellikle ameliyat nedenlerini “burnumdan et aldırdım”, “burnumda kemik çıkıntı varmış”, “burnumdan nefes alamıyordum” veya “bende deviasyon varmış” gibi nedenlere bağlarlar.

Tıpta “septum deviasyonu” diye adlandırılan durum şöyle açıklanabilir: Herkesin bildiği gibi burunda iki burun deliği ve buradan genize doğru boru gibi uzanan iki ayrı hava yolu vardır. Bu iki tüneli birbirinden ayıran ortada bir perde mevcuttur. Bu perdeye burun septumu veya kısaca septum denir. Bu septumun ön-üst kısmı kıkırdak arka-alt kısmı ise kemiktir. Normalde septumun ortada olması ve her iki hava tünelinin aynı genişlikte olması beklenir. Ancak çeşitli sebeblerden bu septum tam düz olmaz ve kıvrımlar içerir veya bir tarafa doğru yanaşırsa buna eğrilme anlamına gelen deviasyon denir. Septum hangi tarafa yatarsa o taraf daralır ve buradan zor nefes alınır.
Estetik cerrahi açısından deviasyonun önemi olabilir. Eğer bu eğrilik burun’un önden görüntüsünün üst ve ön kısımlarında ise burun dıştan da eğri görülür ve nefes almanın zorlaşması yanında görüntü bozukluğuna da yol açar. Böyle görünen eğriliklerin düzeltilmesinde hem hava yolu açılmalı hem de burun şekli düzeltilmelidir. Bu estetik işlem yapılması anlamına da gelir.

Eğrilikler düzeltilirken genel olarak eğri kıkırdak ve kemikler çıkartılır ve atılır. Geri kalan kemikler kesilip yanaştırıldıktan sonra tekrar burun düzgün şekilde alçıya alınır. Ancak iyileşme döneminde kırık kemikler düzgün kaynamaz ise görüntüdeki düzelme istenildiği kadar iyi olmaz.
ONEP estetik kliniğinde deviasyonlu burun ameliyatlarında Prof. Dr. Onur Erol’un buluşu olan “Turkish Delight” metodu kullanılmaktadır. Bu teknikte deviasyon yapılırken çıkarılan kıkırdaklar atılmaz ve “Turkish Delight -Türk Lokumu” tekniğinde kullanılır. Bu sayede düzgün görünümlü, ameliyat olduğu anlaşılmayan doğal burunlar elde edilir. Günümüzde “Turkish Delight” metodu dünyanın birçok ülkesinde estetik ve deviasyonlu burun ameliyatlarında başarı ile kullanılmaktadır.

 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın