Uyluk Germe ve Kalça Germe Ameliyatları - Onep Özel Tıp MerkeziUYLUK VE KALÇA GERME
Uyluk ve kalça germe ameliyatı; uyluk ve kalça bölümünde gevşemiş ve sarkmış olan deri ile yağ dokusunun çıkartılması, bu bölgenin gergin ve düz bir hale getirilmesi işlemidir. Birbirinden ayrı olarak yapılabileceği gibi, uyluk ve kalça germe ameliyatının ayrı ayrı yapılması da mümkündür.


Bu ameliyatlarla birlikte liposuction uygulamaları da kombine edilebilir ve bu sayede çok daha estetik sonuçlar alınabilir. Çizgi şeklinde bir yara izi kalmaktadır. Uyluk germe estetiği operasyonlarında yara izi kasıklara gizlenirken, kalça germe estetiğinde iz kalça kemiğinin hemen üzerinde, bikininin altında kalacak şekilde ayarlanmaktadır.

Anestezi

Yalnızca kalça germe estetiği veya uyluk germe ameliyatı uygulanacaksa lokal anestezinin kullanımı söz konusu olabilir ancak uyluk ve kalça germe ameliyatının bir arada yapılması halinde ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Ameliyat Sonrası Bakım

Ameliyat sonrası 2-3 gün kliniğimizde kalan hastanın ameliyat bölgelerine, estetik cerrahın tercihine göre dren konulabilir ve yine estetik cerrahın tercihine göre drenler iki günle bir hafta arasında kalabilir. Ameliyat bölgesinde bir rahatsızlık ve ağrı hissi oluşması normaldir ki, verilen ağrı kesicilerle bu erken safhanın rahat atlatılması sağlanır. İlk birkaç gün yürümekte güçlük çeken hafta ilk haftanın sonundan itibaren ağrılar hafifleyeceği için çok daha rahat şekilde yürüyebilir. Ameliyattan 2 gün sonra duş alınabilir. İlk iki hafta fiziksel aktiviteler kısıtlanmaktadır ve bu sürenin ardından rutin aktivitelere ‘yavaş yavaş’ geri dönülebilir. Spor ve egzersiz içinse iki ay kadar beklenmesi gerekir.

Komplikasyonlar

Kanın deri ve doku altına toplanması yani Hematoma, uyluk ve kalça germe ameliyatları sonrası en yaygın görülen komplikasyondur. Az görülen bir durum olmasına rağmen biriken kanın tahliyesi için dren konulması gerekebilir. Bazı durumlardaysa deri altında serum toplanması yani Seroma görülebilir ve bu durum ameliyat sonrası 1-2 hafta ortaya çıkar. Estetik cerrahın gerekli görmesi halinde biriken sıvının enjektör ile boşaltılması mümkündür. Hematoma ve Seroma, estetik cerrahla hasta arasında şeffaf ve güvene dayalı bir ilişki olması halinde çok kolay şekilde önlenebilecek komplikasyonlardır. Tüm bunların dışında unutulmaması gereken, sigaranın ameliyat sonrası her tip komplikasyon riskini arttırdığıdır. Uyluk ve kalça germe ameliyatlarında her zaman yara izlerinin genişleyerek, kötü görünüme yol açması her zaman geçerli olan bir risktir. Yara izlerinin ne kadar belirgin olacağı, hastadan hastaya değişen bir olgudur.

 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın