Turkish Delight Burun Ameliyatı - Onep Özel Tıp Merkezi

TURKISH DELIGHT (TÜRK LOKUMU) BURUN AMELİYATI
Prof. Dr. Onur Erol tarafından 1989 yılında geliştirilen ve literatüre “Turkish Delight” tekniği ismiyle giren bu teknik, estetik burun cerrahisinde yepyeni bir sayfa açmıştır.

TÜRK LOKUMU BURUN AMELİYATI

Hastadan çıkarılan kıkırdakların kullanıldığı bu teknikte; kıkırdak çok ince doğranarak, burun sırtı ve burun ucuna konacak Türk Lokumunun hazırlanmasında kullanılmaktadır. Ameliyat sonrası oluşabilecek sorunların en aza indirilmesine imkan sağlayan bu teknikte burun sırtına elle dokunulduğunda en ufak bir pütür yoktur bu da hiç ameliyat olmamış hissi verir. Bu teknik ile düzgün görünümlü, ameliyat olduğu anlaşılmayan doğal burun elde edilmekte ve çok uzun yıllar burun ilk yapıldığı halini korumaktadır.

Prof.Dr. Onur Erol dünyanın dört bir yanından davet edildiği birçok kongrede Turkish Delight tekniğini sunumları ve canlı ameliyatları ile binlerce estetik cerraha anlatarak dünyaya tanıtmıştır. Yurtdışından bu tekniği öğrenmek için Prof.Dr. Onur Erol’un burun ameliyatlarını izlemeye gelen çok sayıda estetik cerrah vardır.

Onep ekibindeki doktorlarımızın hepsi bu yöntemi çok iyi bilmekte ve hastalarına başarıyla uygulamayı da sürdürmektedir.

Günümüzde Turkish Delight tekniği dünyanın birçok ülkesinde ki estetik cerrahlar tarafından burun ameliyatlarında başarılı olarak kullanılmaktadır.

AMELİYAT SONRASI İYİLEŞME


Ameliyat sonrası ilaç kullanımıyla kolayca atlatılan hafif bir ağrı olabilir. Ameliyatın ardından başınızı olabildiğince yukarda tutarak yatmanız ve gözlerinize de soğuk pres uygulamanız istenir. Bu uygulama ile morarma ve şişlikler azaltılır. Eğer burun tamponu uygulanmışsa 1 gün sonrasında tampon alınır.

Ekseriyetle burun alçısı ameliyattan sonraki ilk hafta alınmakta ve şişmenin önlenmesi için 1 haftalığına bandaj uygulanmaktadır. Estetik cerrahınız bu dönemde geceleri burun ateli kullanmanızı tavsiye edebilir. Göz çevresindeki morarmalar ameliyatın sonraki birkaç gün içinde solmaya başlarken, genellikle ikinci haftanın sonunda tamamen kaybolur. Burundaki şişlik yavaş yavaş geriler ve bazen tam iyileşme aylarca devam eder. Estetik Rinoplasti ameliyatlarının oldukça büyük bir kısmında cerrahi müdahale burun içinden yapıldığından, dışardan görülen herhangi bir iz bulunmaz. Geniş burun kanatlarının daraltılmasını hedefleyen teknikleri kullanılması halinde, burun kanadı kıvrımlarında kolayca fark edilmeyecek kesi izi kalabilmektedir.

Operasyondan hemen sonra görünümde ani değişiklik olmasının beklenmesi gerçekdışı bir beklentidir. İyileşmenin kesin olarak tamamlanması ve sonucun net bir şekilde ortaya çıkması, uzun bir süreçtir. Burnun son görünümünü kazanması için aylar ve bazen 1 yıl kadar beklemek gerekir.

Ameliyatın ardından birkaç gün içinde ayaklanabilir, günlük hayatınıza belirli kısıtlamalarla birlikte geri dönebilirsiniz ancak bu, estetik cerrahınızın hazırladığı iyileşme programına uymanız halinde olacaktır. Bu programı uygulamaya dikkat etmeniz, iyileşmenizin istendiği gibi sağlıklı şekilde devam etmesi açısından önemlidir. Yüzmek, koşmak, öne eğilmek gibi hareketlerden ilk haftalar uzak durmanız gerekir. Hastanın iyileşme sürecine göre iş başı yapması için geçmesi gereken süre değişebilmesine rağmen ortalama işe dönmek için 2 hafta kadar beklenmesi gerekir. Tabi bu, kişinin iyileşme süreci kadar nasıl bir işle meşgul olduğuyla da ilgilidir.

Morarmaları gizlemek için makyaj malzemelerinin kullanımına izin verilmektedir ama sert ovma işlemi gerektiren malzemelerden ve uygulamalar ilk hafta mutlaka uzak durulmalıdır. Ayrıca iyileşme sürecinin erken safhasında güneş ışınlarından korunmak için çeşitli ürünler de kullanılabilir.

İyileşme süreci her hastada farklı sürede ve şekilde gerçekleşmiyor olmasına karşın yine de genel olarak aşağı süreçlerin yaşanacağı söylenebilir:


İLK GÜN

İyileşmenin erken safhası olan bu dönemde başınız hafif yukarda dinlenmeniz şişliklerin azalmasına yardımcı olur.

Hareketlerinizi asgariye indirmeye çalışmalısınız.

Hafif sızıntılar şeklinde kanama olması ve burnunuzun tıkanması normaldir

10 GÜN İÇİNDE

Şişlikler azami seviyeye çıktıktan sonra inmeye başlar.

Morluklar solmaya başlar

Kozmetik ürünler kullanabilirsiniz.

Eğer varsa dikişleriniz alınır

Eğitiminize veya çok yoğun olmamak kaydıyla işinize geri dönebilirsiniz

BİRKAÇ HAFTA SONRA

Spor ve günlük aktivitelerinizin büyük bölümünü tekrar yapabilirsiniz (4. hafta)

Şişlikleriniz çok büyük oranda iner.

Hissizleşme ortadan kalksa da, normale dönüş birkaç ay sürebilmektedir.

Göz akınınızda kanlanma yoksa 3. günden sonra lens kullanmaya başlayabilirsiniz

Verilen aletin üzerine koymak suretiyle yeniden gözlük takabilirsiniz (6. hafta)

Ameliyattan sonra birkaç ayda burnunuzu güneş ışınlarından korumanız gerekir ve bunun için yüksek faktörlü ürünler kullanmanız önerilir.ESTETİK BURUNDA TURKİSH DELIGHT TEKNİĞİ 2014 YILINDA 25. YILINI KUTLADI.ONUR EROL ve TURKISH DELIGHT TEKNİĞİ İLE BURUN AMELİYATI OLAN İLK HASTANIN GÖRÜŞLERİNİ ANLATTIĞI RÖPORTAJ


 
 
 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın