Karın Germe - Onep Özel Tıp MerkeziKARIN GERME
Tıbbi literatürde Abdominoplasti (Abdominoplasty) olarak adlandırılan karın germe ameliyatı; orta ve alt karın bölgesinde yer alan fazla deriyle yağ dokusunun alınmasına, karın duvarındaki kasların daha gergin bir hale getirilmesine yönelik majör bir cerrahi uygulamadır. Sarkan karın görüntüsünün dramatik bir şekilde düzeltilmesini sağlayan karın germe ameliyatından sonra cerrahinin içeriğine göre farklı uzunlukta iz kalmaktadır.


ABDOMİNOPLASTİ İÇİN
EN UYGUN ADAYLAR

Görüntü olarak iyi bir şekle sahip olmasına rağmen yaptığı diyet ve egzersizlerle karın bölgesindeki yağları ve deri gevşekliğini gidermeyenler karın germe estetiği için en uygun adaylardır. Birkaç hamileliğin ardından karın derisi ve kasların normale dönemeyecek kadar deforme olması söz konusu olabilir ki, bu estetik cerrahi uygulama karın bölgesinde bu tip problemler olan kadınlar için çok yararlıdır. Ayrıca deri kaybıyla beraber hafif oranda yağlanma problemi olan, daha ileri yaşta hastalarda da oldukça olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ciddi oranda zayıflamayı düşünenlerin bu ameliyatı ertelemesi daha uygun olacaktır. Ameliyatla sıkıştırılan karın kasları gebelik sırasında gevşeyebileceği için hamile kalmayı düşünen kadınların da doğum sonrasını beklemesinde yarar vardır.

Ameliyatın Planlanması

Karnınızdaki yağ depolanmasının ve karın derinizin durumunu gözden geçiren doktorunuz genel bir sağlık değerlendirmesi yapacak, sizi riskler ve kısıtlamalarla ilgili geniş çaplı bilgilendirecektir. İlaç veya çeşitli vitaminler ya da sigara kullanıyorsanız doktorunuza bunu mutlaka söylemelisiniz.

Doktorunuza beklentilerinizle ilgili ne kadar açık olmanız gerekiyorsa doktorunuzun da size karşı tüm komplikasyon riskleri ve kısıtlamalar konusunda aynı şekilde açık olması gerekir. Göbek altı bölgenizde hafif bir yağlanma varsa mini karın germe işlemiyle, kompleks bir cerrahi müdahaleye gerek kalmaksızın bu problemin giderilmesi sağlanabilir. Kısmi veya tam karın germe işlemlerinin dışında liposuction uygulamalarıyla da daha iyi kontura sahip olmanız sağlanabilir. Zira bazı hastalarda en iyi sonuç, yalnızca liposuction ile elde edilmektedir. Kliniğimizin estetik cerrahları, her durumda sizin için en uygun ve en iyi sonucu verecek prosedürü seçmeniz doğrultusunda önerilerde bulunmaktadır. Doktorlarımız görüşmeniz sırasında anesteziden ameliyat tekniğine, masraflardan iyileşme sürecine kadar her detay hakkında net bir şekilde bilgi vermektedir. Sağlık sigortaları bu cerrahi müdahaleleri kapsamamaktadır ancak yine de sağlık sigortası poliçenizi kontrol etmeniz faydalı olacaktır.
Ameliyat Hazırlığı


Yeme içme, ilaç ve vitaminlerin alınması; bırakılması ve diğer birçok konuda bilgilendirme yapan doktorunuz ameliyata hazırlık için dikkat etmeniz ve uygulamanız gereken her şeyi, tek tek anlatacaktır. Sigara tiryakilerinin ameliyattan “en az” iki hafta öncesinde ve ameliyattan sonraki 2 hafta boyunca sigara tüketmemesi veya en güzeli sigarayı tamamen bırakması istenir. Sinirlerinizi yıpratacak türden diyet programlarını uygulamaktan da kaçınmanızda yarar var çünkü aşırı diyet, potansiyeli azaltabilmektedir. Grip veya farklı enfeksiyonlarda ameliyatın ertelenmesi söz konusu olabilir. Ameliyat sonrası size yardımcı olacak ve evinize kadar refakat edecek birini ayarlamayı da unutmayın.

Ameliyatın
Yapılacağı Yer

Outpatient olarak hastaneye yatmadan yapılabilen karın germe ameliyat, bazı durumlardaysa inpatient konumda birkaç gün hastanede kalınmasını gerektirir.

Anestezi

Ameliyat süresince uyumanızı sağlayacak genel anestezi uygulanmasını söz konusu olsa da, sakinleştirici sedatif ilaçlarla kombine edilmiş anesteziyle de operasyon yapılabilir. Uyanık ancak gevşek olmanızı sağlayan sedatif ilaç ile anestezi kombinasyonunda acıya duyarsız olursunuz.CERRAHİ

Tam karın germe ameliyatı gereken işlemlerde operasyon 2 ile 5 saat arasında sürebilir. Kısmi karın germeyse 1-2 saat gibi bir sürede tamamlanabilmektedir. Genellikle kalça kemikleri arasında, kasıkların hemen üstünden uzanan bir kesi hattı uygulanır. Göbek bölgesinin çevredeki dokulardan kurtularak, serbest kalmasını sağlamak için göbeğin etrafına da ikinci bir kesi yapılır. Kısmi karın germedeyse bu kesi hattı daha kısa olur ve göbeğin yerinin değiştirilmesi gerekmeyebilir. Alttaki karın kasının üzerinden derinin yukarı, kaburga kenarına kadar kaldırılmasının ardından karın kasları bir araya getirilir yani sağlamlaştırılır. Bu sayede karın duvarı sıkılaşmış, bel hattı incelmiş olur. Son olarak kaldırılan deri aşağı çekilir ve deri fazlası alınır. Karın derisi gerdirildikten sonra göbek için yeni bir delik açılır, göbek bu bölüme yerleştirilerek dikiş atılır. Kesi hattının dikilmesi, pansuman örtülerinin örtülmesi ve biriken sıvının boşaltılması için geçici ince tüplerin yerleştirilmesi ile operasyon tamamlanır.

AMELİYAT SONRASI


Karın bölgenizde ameliyattan sonraki ilk günlerde şişme olacağı için ağrı duyabilirsiniz ama ağrı kesiciler rahatsızlığınızı giderecektir. Cerrahi müdahaleden birkaç saat sonra veya birkaç gün klinikte yahut hastanede yattıktan sonra evinize gönderilebilirsiniz. Banyo ve kıyafetlerle ilgili bazı tavsiyelerde bulunacak olan doktorunuz, duruş ve yatış pozisyonlarıyla da ilgili bilgi verecektir. Kısa sürede yürümeye başlayabilirsiniz ancak ilk günlerde doğrulmanız mümkün olmayacaktır. Kesi izleri kalıcı olsa da, zaman geçtikçe solarak ten rengine döner. İlk dönemde uygulanan pansuman yerini destekleyici korseye bırakacaktır. Herkesin iyileşmesi farklıdır ama aşağıdaki gibi süreçlerden geçeceğiniz söylenebilir…

İlk Hafta

Cerrahi tüpler çıkartılır.

Morluk ve şişlik maksimum seviyeye çıkacaktır.

Birkaç Hafta Sonra

Morluk ve şişlikler iner, ameliyat sonuçlarını görmeye başlarsınız.

Ağır olmayan işlerinizle ilgilenebilirsiniz.

Koruyucu giysi giymeyi bırakabilir, fiziksel aktivitelerinizi arttırabilirsiniz.

Birkaç Ay Sonra

Ameliyat sonucu net bir şekilde görülür.

Yorgun ve halsizlik gibi şikayetlerden kurtulursunuz.

Kesi izinin kırmızı rengi solar ancak ekstra cilt bakımı uygulamaya devam etmeniz gerekebilir.

Güneş ışınlarından korunmanız, koruyucu krem kullanmanız ve koyu renkli kıyafetlerden uzak durmanız gerekir ki, iyileşmeniz zorlaşmasın.

Normale Dönüş ve Yeni Görünümünüz

İyi bir kondisyona ve özellikle kuvvetli karın kaslarına sahipseniz karın germe sonrası çok daha kısa sürede toparlanırsınız. Kendinizi ameliyat öncesindeki gibi hissetmenizse haftalar, belki aylar sürebilir. Bazı haftalar 15 günden sonra iş başı yaparken bazıları da 4 hafta kadar beklemektedir. Ameliyat öncesinde hiç egzersiz yapmamış kişilerin de egzersiz programları uygulaması, kasların sağlamlaşması ve doku şişlerinin azalması için yararlı olacaktır. İlk aylarda yara iziniz günden güne daha kötüye gidiyormuş gibi görünebilir ancak bu durum çok normaldir ve izlerin solması 12 ayı bulabilmektedir.

Derisi gevşeyen ve karın kasları zayıflamış olan kişilerde gerek kısmi gerek komple karın germe ameliyatları olsun mükemmel derecede sonuç vermektedir. Dengeli beslenme ve düzenli egzersiz yapılırsa alınan sonuç oldukça uzun vadeli olacaktır. beklentileriniz gerçekdışı değilse ve kesi izlerini de büyük bir sorun olarak görmüyorsanız karın germe sizin için en uygun cevap olacaktır.

 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın