Meme Dikleştirme - Onep Özel Tıp MerkeziESTETİK MEME DİKLEŞTİRME
Seneler içinde hamilelik, emzirme, aşırı kilo alıp verme ve yerçekimi gibi unsurlar sebebiyle kadınların göğüsleri sarkar. Derinin elastik yapısını kaybetmesi neticesinde göğüsler estetik şıklığını kaybetmeye başlar. Meme dikleştirme estetiği yani Mastopeksi; sarmış göğüslerin yeniden şekillendirilmesini ve uzun süre boyunca yeni şekil ve hacmini muhafaza etmesini sağlar.

Ancak unutmamak gerekir ki, bugüne kadar yerçekiminin mutlak etkisini ortadan kaldıran herhangi bir cerrahi yöntem geliştirilememiştir. Yani yerçekimi kuvvetinin etkisini cerrahi müdahaleyle ortadan kaldırmak, en azından şuan için mümkün değildir. Mastopeksi ile meme başındaki koyu renkli alan çok genişse bu bölgenin daraltılmasını sağlayabilir. Göğüslerde sarkma ve hacim kaybı da mümkünse Mastopeksi ile birlikte protez yerleştirmek suretiyle hacim ve dolgunun arttırılması da mümkündür.

MEME DİKLEŞTİRME İÇİN UYGUN ADAYLAR

Görünümünüzü iyileştiren ve özgüven tazelemenize yardımcı olan meme dikleştirme ameliyatları hiçbir zaman hayal ettiğiniz görünüme kavuşmanızı ve mükemmel görünmenizi garantilemez. Ameliyat öncesinde tüm beklentilerinizi gözden geçirerek, estetik cerrahınızla her konuda hem fikir olmak adına şeffaf bir şekilde beklentilerinizi izah etmeniz çok önemlidir.

Sağlıklı, duygusal erişkinliğe erişmiş, ameliyata dair gerçekçi beklentilere sahip olan hastalar meme dikleştirme ameliyat için en uygun adaylardır. En iyi sonuç, küçük ve aynı zamanda sarkık memeleri olan kadınlarda elde edilmektedir. Göğüsler her boyutta kaldırılabilir ancak ağır memelerde sağlanan sonuç farklı olabilir ve etki daha kısa sürebilir.

Doğum ve emzirme sonrası sarkan memelerini kaldırmak için estetik cerraha başvuran kadınlara çözüm sunan meme dikleştirme estetiği, çocuk doğurmayı düşünen kadınlar için uygun bir tercih olmayabilir. Bu cerrahi müdahaleler memeden süt gelmesini engellememektedir ancak gebelik ve doğum sonrası emzirme, estetik operasyonla sağlanan sonucu olumsuz yönde etkilemektedir.


SARKIK MEME AMELİYATININ PLANLANMASI


İlk görüşmenizde estetik cerrahınızın görüşlerini dikkatlice dinlemek ve verdiği tavsiyelerin sizin lehinize olduğunu anlamak çok önemlidir. Şeffaf bir şekilde estetik operasyona dair tüm beklentilerinizi doktorunuza anlatarak, estetik cerrahınızın ameliyata dair sizi en fazla mutlu edecek şekilde planlama yapmasına yardımcı olun. Meme muayenesi ve çeşitli ölçümlerin sonrasında ameliyat sonuçlarının kıyası için fotoğraf çekimleri yapılmakta, estetik cerrahınız riskler ve sonuca dair birçok farklı konuda sizi etraflıca bilgilendirecektir. Göğüs ucunun yeri de değişeceğinden, meme başının nerede olacağıyla ilgili de tartışmanızda ve ortak karara varmanızda yarar var. Özellikle herhangi bir beklentiniz veya aklınıza takılanlar varsa muhakkak bu erken aşamada estetik cerrahınıza konuyu açmalısınız.

AMELİYAT İÇİN HAZIRLIK


Mamografi yani meme röntgeni isteyebilen estetik cerrah, ameliyat öncesine dair kullanılacak ilaçlardan yiyip içmeye dek her konuda detaylıca bilgilendirme yapacaktır. Ameliyat öncesinde sigaranın tamamen bırakılması gerekir çünkü sigara kan dolaşımını olumsuz etkileyerek, ameliyat risklerini arttırır. Ayrıca Aspirin ve benzer türevdeki ilaçları da ameliyattan ortalama 15 gün öncesinde bırakmanız istenir.

ANESTEZİ


Genel anestezi altında yapılan meme dikleştirme estetiği operasyonu sırasında uyuyor olacaksınız. Bazı nadir durumlarda sedatif ilaçlarla kombine edilmiş anesteziler uygulanır ve bu durumda uyanık ancak gevşemiş halde olursunuz, çok hafif bir rahatsızlık duyarsınız.

CERRAHİ


1,5 ila 3,5 saat arası süren ve oldukça ciddi cerrahi müdahaleler olan meme dikleştirme ameliyatları, birçok farklı tekniğin kullanımıyla gerçekleştirilebilir. Fazla derinin çıkartılması gerekebilir ve estetik cerrah göğüs ucunun yeni pozisyonu belirlerken, bir yandan da göğüslere yeni şeklini verir. Eğer memeler bir implant kullanımıyla kaldırılacaksa bu implant derinin hemen altında hazırlana keseye yahut göğüs duvarındaki kas dokunun hemen arkasına konur.
DİĞER CERRAHİ TEKNİKLER

Vertikal Mastopeksi

Meme altına dikey olarak inen tek bir kesinin olduğu bu teknik, yeni kabul görmeye başlayan ve meme sarkmasının giderilmesi için daha fazla kullanılan bir cerrahi uygulamadır. Onep bünyesinde görev alan estetik cerrahlarımızın tamamı, “uygun durumlarda” Vertikal Mastopeksi tekniğini başarıyla uygulamaktadır.

Circumareloar Mastopeksi

Memelerin dikleştirilmesinin, göğüs ucundaki renkli bölge yani Areola çevresine yapılan kesi sayesinde gerçekleştirildiği bu teknik özellikle küçük ve sarmış göğüslere sahip hastalara uygulanır. Daha az ve sınırlı insizyon içeren bir uygulama olan Circumareloar Mastopeksi, göze çarpan bariz izler oluşmadığı için “izsiz meme dikleştirme estetiği” adıyla da bilinmektedir.

Bu yöntem, 1974 ve 1981 senelerinde Prof. Dr. Onur Erol’un yayınları sayesinde dünya literatürüne girmeye başlamıştır. “Meme Başından Yapılan Meme Dikleştirme” isimli bu İngilizce kitapta bu teknik için; “Dr. Erol bu tekniğin babasıdır” ifadesi yer almaktadır. Çok az deri çıkartılarak ya da hiç deri çıkartılmadan, kasa asma ve memeyi yeniden şekillendirme gibi uygulamalar ile memelerin dikleştirilmesi sağlanır. Bu cerrahi tekniğin size uygun olup olmadığınaysa muayenenin ardından ancak estetik cerrahınız karar verebilir.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyatın arından ince pansuman ve bandaj uygulandığı gibi, hastaya özel bir cerrahi sutyen giydirilir. Memelerde ilk birkaç gün morluk ve şişlik olabilir ancak çok ciddi bir ağrı görülmez. Zaten ağrı duymanız durumunda hekiminiz rahat etmenizi sağlayan ağrı kesiciler uygulayacaktır.
Üç hafta boyunca kullanılan bandajların her hafta değiştirilmesi gerekir. Yumuşak destek sutyenlerinin giyildiği bu dönemde gece gündüz sutyen giymeye devam edilir. Ameliyat sonrası ilk 6 aysa gündüz sürekli sutyen giymeniz gerekir. Ameliyattan sonraki ilk adetinizde göğüslerinizde şişme olabilir ve bu durum hafif ağrı duymanıza sebep olabilir.

NORMALE DÖNÜŞ

Ameliyattan birkaç gün sonra ayağa kalkabilecek olmasına rağmen ancak bir hafta kadar sonra işe geri dönebilirsiniz. İlk haftalarda ağır şeyler kaldırmaktan ve itmekten sakınmalı, ilk hafta veya estetik cerrahınızın yaptığı muayene sonrasında vereceği tavsiyeye göre cinsel ilişkiden uzak durmalısınız. 5-6 hafta kadar yoğun eforlu spor ve egzersizlerden de kaçınmanız gerekir. Süt kanallarına dokunulmayan bu estetik operasyon, emzirmeye herhangi bir mani teşkil etmemektedir. Ameliyat sonrası dikkat etmeniz ve yapmanız gerekenlerle ilgili estetik cerrahlarımıza zaten detaylı bir şekilde bilgilendirme yapacaktır.
 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın