Göz Kapağı Estetiği - Onep Özel Tıp MerkeziESTETİK GÖZ KAPAĞI CERRAHİSİ
Blefaroplasty yani estetik göz kapağı cerrahisi; üst ve alt göz kapaklarında bulunan fazla yağla derinin uzaklaştırılması işlemidir. Estetik göz kapağı cerrahisi sayesinde gözaltındaki torbalar, kapaktaki sarkmalar, kirpik ve kıvrımlar giderilebilir. Görmeye engel teşkil eden bir durum söz konusuysa rekonstrüktif blefaroplasty de yapılabilir. Kaş asma ile birlikte yapılan blefaroplasty çok daha olumlu sonuçlar verir.

CERRAHİ YÖNTEM

Blefaroplasty yaptırmayı düşünenlerin ilk yapması gereken, plastik cerraha başvurmaktır. Kusursuzluk yerine sadece düzeltme beklentisi içinde olarak, plastik cerrahlar ameliyat sonrasını ilgilendiren her konudaki beklentilerin paylaşılması gerekir.

Saptanması gereken en önemli noktalardan biri de, duygusal denge ve kararlılıktır. Blefaroplasty sayede görünümünüzü düzelterek, özgüveninizi yenilemenize yardımcı olur ama gerisi size kalır. Muayene ardından fiziksel ve tıbbi etkenler değerlendirilerek, cerrahi müdahale kararını etkileyebilecek tüm değişkenler tartışılır. Genç bireylerde estetik göz kapağı cerrahisi yalnızca kapakların altındaki yağ dokusunun uzaklaştırılması için yapılır. İlerleyen yaşlarda deride de fazlalık olması durumunda, fazla derinin de uzaklaştırılması gerekebilir. Kasların ve şakakların düşmesi, Blefaroplasty uygulamalarından alınacak sonucu negatif yönde etkileyebilir. Bu durumda kaş kaldırma ve şakak germe gibi uygulamalar tavsiye edilir. Görme ve gözyaşı oluşumuyla ilgili problemlerse cerrahi müdahaleden önce tespit edilmelidir. Bu tür problemlerin, cerrahi müdahale öncesinde bir göz uzmanı tarafından tedavisi gerekir. İlk görüşme sırasında estetik cerrahınız, ameliyatın hangi teknikle yapılacağından müdahalenin öncesi ve sonrasına dair pek çok konuyla ilgili tüm özel detayları açıklamaktadır. Blefaroplasty öncesinde risk ve ücretlerle ilgili hususlar da konuşulmalıdır.

Her sene yüzlerce estetik göz kapağı ameliyat başarıyla sonuçlanıyor olsa da, yine de potansiyel riskler ve özel komplikasyonlarla alakalı bilgilendirilmiş olmalısınız. Kan birikmesi yahut enfeksiyon gibi risklerse nadir olarak görülmektedir. Bu gibi riskleri azaltmak için iyileşme dönemi boyunca doktorunuzun tavsiyelerine uymanız yeterlidir. İlave yöntemlerle kasları düzeltmek ya da göz altı torbalarını uzaklaştırmak gerekebilir ve bazen bu müdahalelerin tamamı tek bir operasyon kapsamında gerçekleştirilebilir.
Önce üst, sonra alt kapağa uygulanan blefaroplasty ile her iki bölgedeki de fazla yağ kitleleri uzaklaştırılmaktadır. Alt ve üst kesilerse doğal hatları takip edecek şekilde yapılır ve çoğunlukla da gözün dış kenarındaki kırışıklıklara doğru uzanır. Kesileri kapatmak için atılacak dikişlerin sayısıyla tipi, cerrahınızın kararına bağlı bir tercihtir. Ameliyattan 6-8 ay sonra izler zor fark edilir hale gelir. Müdahalenin kapsamına göre 1-2 saat süren ameliyat, bazen daha da uzayabilmektedir.


AMELİYAT SONRASI İYİLEŞME


Ameliyatın arından hassasiyet ve bir miktar rahatsızlık olabilir ve ağrı hissedilmesi durumunda ağrı kesicilere başvurulabilir. Gözünüze soğuk kompres yapmanız ve başınız yukarda yatmanız, morarmayı ve şişmeyi azaltacaktır. Pansuman varsa ertesi gün alınacak, birkaç gün boyunca göz banyosu yapmanız ve göz damlası kullanmanız tavsiye edilecektir. Göz kapağı derisi ince olan hastalarda ameliyattan sonra hızla şişme ve morarma görülmektedir ancak ilk hafta sonunda bu şişlikle morarmalar gerileyecektir. İlk haftanın sonrasında renk değişimini gizlemek için makyaj yapılabilir. Ameliyattan sonra ışık hassasiyeti ve gözyaşı salgılanmasında artış olabilmektedir.

Göz etrafındaki fazla deri ve yağın uzaklaştırılması; daha dinç ve genç bir görünüm sağlar. Estetik göz kapağı cerrahisi göz kapağı ve dış kenarlardaki kırışıklıkların etkisinin azalmasını sağlar ancak tamamen yok olmaları beklenmemelidir.

Ameliyattan sonraki gün ayağa kalkacak olsanız bile estetik cerrahınız iyileşme sürecinin ilerleyen günlerinde dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgilendirme yapacaktır. Uygun iyileşme için doktorunuz önerdiği programa dikkat etmeli, aşırı aktiviteden 2-3 hafta kadar uzak durmalısınız. Ayrıca güneş ışınları ve rüzgar sebebiyle tahriş oluşmaması için 3-4 hafta boyunca renkli camlı gözlük kullanmanızda yarar vardır. İşe geri dönmeniz, ne kadar hızlı iyileştiğinize ve nasıl hissettiğinize bağlıdır.


 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın