Yanık İzi Tedavisi - Onep Özel Tıp Merkezi

YANIK İZİ TEDAVİSİ
Yanık Nedbelerinin (İzleri) Tedavisinde Yeni Yaklaşım
Prof. Dr. Onur Erol, geliştirdiği kök hücreden zenginleştirilmiş yağ dokusu enjeksiyonu yöntemi ve Fraxel lazer kombinasyonu ile yanık izi tedavilerinde çığır açmış, sosyal hayata katılmakta güçlük çeken birçok hasta, bu yöntemle yeniden yaşama tutunmuştur.

Yanık nedir?

Tıbbi olarak yanık, derinin yüksek ısı ile canlılığını yitirmesidir. Isının yüksekliği veya temas süresine bağlı olarak derinin yüzeyel, orta ve derin tabakaları yanarak ölü hale gelebilir. Yanıklar derinliğine ve kapladığı alanlara göre farklı izler bırakır. Yanık izleri, uzun seneler estetik cerrahinin çözüm üretemediği, deride bir iyileşme sağlansa da görünüm olarak sağlıklı dokulara yakın bir görüntünün elde edilemediği bir sorun olarak kalmıştır. Prof. Dr. Onur Erol, geliştirdiği kök hücreden zenginleştirilmiş yağ dokusu enjeksiyonu yöntemi ve Fraxel lazer kombinasyonu ile yanık izi tedavilerinde çığır açmış, sosyal hayata katılmakta güçlük çeken birçok hasta, bu yöntemle yeniden yaşama tutunmuştur.

Yanık izi tedavisinde lazer ve yağ dokusu enjeksiyonu yöntemi nedir?

Yanık yaralarının iyileştikten sonra bıraktığı kötü izlerin (skar, nedbelerin) tedavisinde tıp uzun yıllar yetersiz kalmıştır. Prof. Dr. Onur Erol tarafından geliştirilen lazer ve kök hücresi zenginleştirilmiş yağ dokusu enjeksiyonu ile yanık tedavi yöntemi, tıp alanında uluslararası anlamda ses getirmiş ve hastalara yeni bir umut ışığı olmuştur. Yanık nedbesi kötü görüntüsü ve deride çekilmeler yapması nedeni ile çok rahatsız edicidir. Sadece deri yüzeyi değil altı da zarar gördüğü için, alt dokuda kaybolan hacimlerin yerine konması gerekir. Bu yöntem; sıcak su, alev, elektrik, yakıcı kimyasallar veya şua (radyoterapi) gibi çeşitli nedenlerle oluşan yanık izlerinin tedavisinde çok olumlu sonuçlar vermektedir.


Lazer ve yağ dokusu enjeksiyonu nasıl uygulanır?


Yanık ertesi oluşan deri sert ve gergindir. Bu tedaviye FDA onaylı ve diğer Fraksiyonel lazerlerden 18 kat daha güçlü olan Fraxel Lazer ile izlerin yumuşatılmasıyla başlanır.

İz olan bölgeye, kişinin vücudundan alınan ve kök hücre olarak zenginleştirilmiş yağ dokusu enjekte edilir. Bu zengin doku vücuda % 100 uyumlu ve içindeki kök hücrelerden dolayı % 60-90 civarında, canlı doku gibi davranma kabiliyeti olan bir yapıdadır. Böylece yanarak tamamen ölen dokulara yeni bir hayat aşılanmış olur. Verilen doku, yanıkla kaybolan hacmi de temin eder.

İzin durumuna göre Fraxel Lazer-yağ dokusu enjeksiyonu kombinasyonu tekrarlanmaktadır. Kezzap yanığı gibi çok ağır yanıklarda bu seanslar bir kaç yıla yayılabilir.

Derin ve geniş alanlarda olan yanık izi tedavisi sonucu deri tamamen eski haline gelmez ama renk ve dokudaki farklılıklar önemli ölçüde azaltılacağı için hasta memnuniyeti üst seviyede olmaktadır.

Çok eski yanık izleri bu yöntemle tedavi edilebilir mi?

Evet, yanık izinin durumuna göre gelişmiş lazer uygulamalarıyla yapılan tedavilerde belli ölçüde başarı sağlanabilmektedir. Ayrıca kök hücre ile zenginleştirilmiş yağ enjeksiyonları da yanıklı derinin kalitesini artırmaktadır.

Kezzap yanıkları ve ünlü İngiliz sunucu Katie Piper’ın Onur Erol yöntemi ile tedavisi

Kezzap, tuz ruhu, tiner gibi maddeler cilt üzerinde yanıklara sebep olur. Özellikle el ve yüz gibi alanlarda ise kişiyi toplum içinde çok rahatsız edici olabilir. Prof. Dr. Dünyaca ünlü İngiliz model ve sunucu Katie Piper’in kezzap atılarak yaralanan yüzü için estetik tedavileri uygulamıştır. Piper tedavisinde yanık izlerini yumuşatmak ve yeni doku oluşumunu sağlamak üzere Fraxel lazer ve Doku enjeksiyonları birkaç aşamada uygulanmış, Katie Piper; eski yüzü ile sosyal hayata karışamaz haldeyken şimdi çalışma hayatına geri dönmüştür. Piper tedavi süreci anlatan ‘Beautiful’ adlı bestseller olan kitabında Türkiye’de gördüğü tedavileri anlatmaktadır. Bu da ülkemizdeki yanık tedavilerinin başarısını göstermek adına gurur verici bir olaydır. Türkiye yanık tedavilerinde en başarılı ülkelerden biridir.
 
 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın