Sekonder Burun Ameliyatı - Onep Özel Tıp MerkeziSEKONDER BURUN ŞEKİL BOZUKLUKLARININ TEDAVİSİ
Sekonder yani daha önceden burun ameliyatı olmuş hastaların burnundaki şekil bozukluklarının giderilmesine yönelik estetik operasyonlar, her zaman titizlikle yapılması gereken cerrahi müdahalelerdir.

İlk defa burun estetiği olacaklara nazaran daha evvel burun ameliyatı olmuş kişilerin ameliyat edilmesi, çok daha zor bir iştir. Bu yüzden ameliyat öncesi planlamada dikkatlice karar verilmelidir. Bir veya daha fazla burun ameliyatı olan kişilerin burun yapısında bozulma olduğundan sekonder burun ameliyatı da daha zor bir uğraşa dönüşür ve bu da iyi sonuç elde edilmesini güçleştirir. Bozulmuş bir burnunun düzeltilmesi için estetik cerrah seçerken çok iyi araştırma yapılmalı ve asla alelacele karar verilmemelidir.

Estetik Ameliyatın Ardından Burunda Nasıl Bozukluklar Olabilir?


  • Eğiklik
  • Çöküntü
  • Burun sırtının aşınması
  • Kanatlarda çöküntü, mandalla sıkışmışçasına görünüm
  • Çok kısa burun


Bozulmuş Burun Estetik Ameliyatla Nasıl Düzeltilir?Burnun düzelmesi için yapılan bu cerrahi müdahalelerde çoklu kıkırdak aşılaması gerekebilmektedir. Bu çoklu kıkırdak aşılamalarında ekseriyetle kulak kıkırdaklarından yararlanılır ancak sekonder burun ameliyatlarında sadece kulak kıkırdağı yeterli olmayabilir. Bu tür durumlarda kaburga kıkırdağından da faydalanılabilmektedir.
Donörlerden elde edilen hazır kıkırdaklar kullanılabileceği gibi, kişinin kendi kaburga kıkırdağından da istifade edilmesi mümkündür. Hazır kıkırdak doku kullanılması halinde 2-2,5 saat kadar süren bu cerrahi müdahale, hastanın kendi kıkırdak dokusu kullanılması durumunda kıkırdak alma işlemi de yapılacağı için operasyon 3,5-4 saati bulabilmektedir.

Sekonder Burun Ameliyatı, İlk Ameliyattan Ne Kadar Sonra Yapılabilir?


Burun ameliyatı olmuş ve düzeltme için sekonder burun ameliyatı olmayı düşünen kişinin, son geçirdiği burun ameliyatının üzerinden en az 1 sene geçmesini beklemesi lazımdır. Bir yıl, ameliyat sonrası tamamen iyileşme sağlanması ve bu sayede operasyonun daha olumlu sonuç vermesi açısından en uygun zamandır.

 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın