Meme Küçültme - Onep Özel Tıp MerkeziMEME KÜÇÜLTME İÇİN EN UYGUN ADAYLAR
Estetik iyileşmenin yanı sıra fiziksel rahatlama için de yapılan meme küçültme estetiği için yapılan başvuruların büyük bölümünde, hastanın göğüsleri çok büyük ve sarkıktır. Aktiviteleri kısıtlanmış olan hastalarda fiziksel rahatsızlıklar da bulunmaktadır.

Göğüs gelişimi tamamlanmadan yapılamayan meme küçültme ameliyatları, nadir durumlarda aşırı büyüme söz konusuysa erken yaşlarda da gerçekleştirilebilir. Estetik operasyon için en uygun adaylar, işlemi tamamıyla anlayacak olgunluğa erişmiş ve beklentileri gerçekçi olan kişilerdir. Emzirmeyi planlayan kadınlar için meme küçültme ameliyatı önerilmemektedir.

Basit bir işlem olmayan meme küçültme estetiği sadece uzman ve yetkin estetik cerrahlar tarafından yapıldığında güvenli ameliyatlardır. Kanama, anestezi reaksiyonu, enfeksiyon gibi tüm cerrahi uygulamalarda söz konusu olan riskler meme küçültme ameliyatları için de geçerlidir. Meme ucunda küçük yaraların oluşması söz konusu olsa da, antibiyotik kremler sayesinde bu problem kolayca tedavi edilebilir. Hastanın, estetik cerrahının hem ameliyat öncesi hem ameliyat sonrasıyla ilgili tavsiyelerine uyması bu riskleri minimize edecektir.

Meme küçültme ameliyatları fark edilir izler bırakır ancak bu izler sutyen ya da bikiniyle gizlenebilmektedir. Ameliyat sırasında göğüs ucuna gelen süt kanallarının büyük bölümü alındığından operasyon sonrası emzirme fonksiyonu kaybedilebilir.

Ameliyatın Planlanmasıİlk değerlendirme sırasında tüm beklentilerinizi açıkça paylaşmanız, estetik cerrahınızda beklentilerinizle ilgili her konuda tartışmanız önemlidir. Zira estetik cerrahınızın ideal meme ölçüsüyle sizinki birbirinden farklı olabilir.

Ağır memeler; tıbbi problemlere, fiziksel rahatsızlıklara, omuzlarda derin sutyen askısı izlerine, çekingenlik gibi psikolojik problemlere sebep olabilir. Estetik cerrahınız çeşitli ölçümler yapacak ve ameliyat öncesiyle sonrasına dair karşılaştırma yapılabilmesi için fotoğraf çekilecektir. Bu operasyon sırasında göğüs ucu daha yukarı alınacağı için estetik cerrahınızla meme ucunun yeni konumuyla ilgili de tartışarak, ideal pozisyonda anlaşmanız da oldukça önemlidir. Riskleri ve kısıtlamaları detaylı bir biçimde izah etmesi gereken estetik cerrahın, ameliyattan sonra oluşacak izler ve diğer her konuda bilgilendirme yapması şarttır.

Ameliyat İçin HazırlıkMeme Dikleştirme Estetik FiyatlarıAmeliyat öncesi meme röntgeni yani mamografi isteyebilen estetik cerrah, yeme içmeden ilaç ve vitamin kullanımına kadar ameliyat öncesi hazırlık süreciyle ilgili pek çok konuda bilgi verecektir. Kan nakli gerekmeyen estetik müdahaleler olan meme küçültme ameliyatlarında yine de bazı durumlarda büyük boyutta meme dokusu çıkartıldığı için 1 ünite kan alınması ve hazırlanması gerekebilir. Bu sayede gerekli olması halinde kendi kanınız kullanılır. Ameliyattan sonra eve gitmenize yardımcı olacak ve size birkaç gün yardımcı olacak birini bulmayı da unutmayın.

Genel olarak yatan hasta prosedürünün işlediği ameliyatlar olan meme küçültme estetiği 2-4 saat kadar sürmekte, hastanede 2-3 kadar kalınması gerekmektedir. Operasyonlar genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir.CerrahiÇok farklı cerrahi teknikler uygulanan bu operasyonlarda genellikle Ters T şeklinde kesi hattı oluşturularak müdahale yapılır. Meme gerisindeki hattı takip eden ve meme ucunun çevreleyen hattı takiben yukarı çıkan bu kesi sayesinde estetik cerrah fazla meme dokusunu, deriyi ve meme yağını çıkartır. Meme başı tekrar yukarı taşınır ve meme hatları yeniden şekillendirilir. Şayet koltuk altında fazla yağ birikimi söz konusuysa liposuction ile bu bölgedeki yağlar da alınabilir.

Genellikle meme ucundaki sinirler ve kan damarlarının kesilmesi gerekmez ancak çok nadir olsa da, çok büyük ve sarkmış göğüslerde farklı müdahalelerin yapılması gerekebilir. Farklı uygulamalarla göğüslerin küçültülmesi mümkün olduğu gibi, minimum iz bırakmak için yalnızca liposuction yönteminin uygulanarak göğüslerin küçültülmesi de mümkün olabilmektedir.


Ameliyat SonrasıAmeliyattan sonra cerrahi sutyen giyilmiş, elastik bandaj sarılmış ve ince pansuman yapılmış olunur. İlk birkaç gün, kan ve biriken sıvıların dışarı atılması için göğüs kenarlarına ince tüpler yerleştirilebilir. İlk bir, iki gün boyunca öksürdüğünüzde ve hareket ettiğinizde hafif ağrılar olabilir. İlk hafta bu tip hafif ağrılar duyabilirsiniz ancak estetik cerrahınız acı için ağrı kesici ilaçlar verecektir.

Birkaç gün içinde bandajlar çıkartılmaktadır ancak şişlik azalıncaya ve morluklar geçinceye kadar birkaç haftada daha, gece gündüz cerrahi sutyen kullanımına devam edilir. Kesi hatlarının kuru tutulması gerekse de, derinin çok fazla kuruması halinde bu hatlar kuru kalacak şekilde göğüs derisine nemlendirici sürülebilir. Ameliyattan sonra göğüs ucunda ve memelerde bir miktar hissizleşme olabilir ancak 5-6 hafta içinde bu durum ortadan kalkar. Ancak bazı hastalar bu his kaybı aylarca devam edebilmekte ve nadiren de kalıcı olabilmektedir. Birkaç günde ayaklanabilecek olmasına karşın göğüslerde birkaç hafta boyunca ağrı olabilir. İlk 1 ay boyunca ağır kaldırmayın ve ağır şeyleri itmeye çalışmayın. Estetik cerrahınız zaten yapmamanız ve dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili size detaylı bir açıklama yapacaktır. İlk 6 hafta hafif temaslar dışında göğüslerinizi her türlü sert fiziksel müdahaleden ve darbeden korumanız gerekir.

Yeni GörünümünüzMorluk ve şişlik haftalar içinde kaybolmasına rağmen göğüslerinizin yeni şekline kavuşması, 6 ay ila 1 sene arasında değişen bir zaman gerektirmektedir. Bu zaman zarfında dahi hormon değişiklikleri, kilo alıp vermeye ve gebelik durumuna göre göğüslerin boyut ve şeklinde değişiklikler olabilir. Estetik cerrahınız izlerin mümkün olduğunca belli olmaması için elinden geleni fazlasıyla yapsa da, yine de müdahale yapılan yerlerde iz kalacaktır. İlk aylarca kabarık ve kızarık olan cerrahi müdahale izleri, zamanla ten rengine döner ve iyileşir. Kesi hattı, cerrahi müdahale sırasında rahatça bikini giyebileceğiniz şekilde özel olarak ayarlanmaktadır. Bedeninin daha orantılı hale gelmesini, fiziksel rahatsızlıklardan kurtulmanızı ve daha rahat kıyafet seçebilmenizi sağlayan meme küçültme estetiği operasyonları; estetik cerrahinin en hızlı bedensel değişim sağlayan uygulamalarındandır.

Ameliyat Sonrası Bakımİlk hafta sırt üstü yatmanız, önerilen sutyeni 2 hafta boyunca gece gündüz kullanmanız, ilk 6 aysa gündüzleri bu özel sutyeni hiç çıkartmamanız gerekmektedir. İlk hafta kollarınızı minimum düzeyde kullanmaya çalışırken, mutlaka ağır kaldırmaktan ve araba kullanmaktan kaçınmalısınız.

Göğüslerinizde ve meme ucunda his kaybı olması, hafif ağrılar, şişlik ve morluk gibi olumsuzlukların bu ciddi cerrahi müdahale sonrasında beklenen ve normal kabul edilen tablolar olduğunu unutmayın. Bandaj çıkartılıncaya kadar göğüslerinizi ıslatmamaya özen gösterin. Bandajlar ilk haftanın sonunda alınacak ve sonraki günlerde rahatça duş alabileceksiniz. Ameliyattan sonraki ilk 1-1,5 ay efor gerektiren spor ve egzersiz hareketlerinden kaçının, kesinlikle bu tip fiziksel aktivitelere başlamadan önce hekiminize danışın.

PROF.DR. ONUR EROL MEME KÜÇÜLTME ESTETİK AMELİYATI İLE İLGİLİ ULUSLARARASI KONGRELERDE YAPTIĞI SUNUMLARI:

ICAPS – International Consortium Of Aesthetic Plastic Surgeons, Bordeaux, France, June 7-13, 2006
“Secondary Breast Deformity” konulu sunumu yapmıştır.

APS Post Graduate Coarse, Athens, Greece, 23-26, September 1998.
“Vertical Versus Periareolar Mammoplasty, 24 Years Experience.” Meme küçültme estetik ameliyatı ile ilgili sunum yapmıştır.

ISAPS Post-Graduate Course, Sydney, Australia, 6-9 November 1994
“Short scar breast reduction.” Meme küçültme konusunda sunumda bulunmuştur.

ISAPS International Post-Graduate Course, Baltimore, USA, 7-10 May 1995.
“Periareolar reduction mammoplasty and mastopexy.” Meme küçültme estetik ameliyatı ile ilgili sunum yapmıştır.

V. Congress of the Asian-Pacific Section of IPRS Istanbul, Turkey, 7-10 September 1989
Circumareolar reduction mammoplasty for moderate breast hypertrophy – film.” Meme küçültme estetik ameliyatı ile ilgili sunum yapmıştır.

ASPRS/PSEF/ASMS Annual Meeting, Hawaii, USA, 1982
“Circumareolar reduction mammoplasty for moderate breast hypertrophy. “ Meme küçültme estetik ameliyatı ile ilgili sunum yapmıştır.

 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın