Dudak Estetiği ile İlgili Merak Edilenler - Onep Özel Tıp MerkeziDUDAK ESTETİĞİ SIKÇA SORULAN SORULAR1Dudak kalınlaştırmada en kalıcı çözüm nedir?
Kalıcı çözüm için sadece silikon gibi suni maddelerin kullanımıyla mümkün olur. Bunun yerine doğal ve uzun vadeli çözümler tercih edilmelidir.
2Göğüslere uygulandığında zararsız olan silikon dudak söz konusu olduğunda neden zararlı kabul edilir?
Meme silikonu kese içine yerleştirilmekte ve protezde kullanılan silikon molekülleri büyük yapılı olduğu için çevredeki dokulara zarar vermemektedir. Dudağa ise ancak iğne içinde silikon uygulanabilmekte, silikonun enjekte edilebilmesi için bir takım katkı maddeleri de kullanılabilmektedir. Silikonun kolayca enjekte edilebilmesi için kullanılan bu katkı maddeleri istenmeyen bölgelere yayılabilir ve çevre dokuların zarar görmesine yol açabilir.
3Dudak estetiğinde, dudak kalınlaştırma için kendi dokularımızla enjeksiyon yapıldığında silikondaki gibi istenmeyen bölgelere kayma olur mu?
Kendi dokularınız “canlı dokulardır” ve enjeksiyondan sonra kısa sürede kanlanarak, dudaklarda yaşamaya devam eder. Bu yüzden kayma gibi bir risk söz konusu değildir.
4Kendi dokularımızla yapılan enjeksiyondan 5-6 ay sonra etkinin tamamen yok olduğu söylenir, bu ne kadar doğru?
Tamamen yanlış. Doku enjeksiyonundan sonra bölgede önemli oranda şişlik oluşur ve bu durum yanıltıcı olduğu için bazı hastalar bu gibi bir algıya kapılır. Şişliğin inmesinden sonra dokuların yok olduğu zannedilse de, aslında yok olan dokular değil şişliktir. Zannedilenin tamamen aksine yağ enjeksiyonu sonrası %40-50, doku enjeksiyonu sonrası %90-95 oranında dokunun kanlandığı ve dudak bölgesinde yaşadığı görülmektedir. Önce ve sonra resimlerini karşılaştıran hastalar zaten ne kadar olumlu bir değişim olduğunu anlamaktadır.
5Doku enjeksiyonunun dudak bölgesine zararlı etkisi yok mu?
Yoktur. Aksine eksilen dokunun yerine kişinin kendi dokusu konulmakta ve böylece bölgenin daha sağlıklı hale gelmesine yardımcı olunmaktadır.
6Üst dudak asma kolay bir işlem mi, ne kadar sürer?
Evet. 10-15 dakikada biten, çok kolay bir işlemdir.
7Üst sudak asma kalıcılığı ne kadardır?
Kişiye göre 1-5 yıl kadar etki devam etmektedir. Asma işleminde kalıcı dikiş kullanılmaz, 1,5 ayda doku içinde eriyen ve ilerleyen zamanlarda hiçbir rahatsızlığa sebep olmayan dikişler uygulanır.
8Bu yöntem kaç defa tekrarlanabilir?
Herhangi bir sınırlama bulunmamakta, kesme olmaması durumunda defalarca kez tekrar yapılabilmektedir.
9Dıştan kesilerek yapılan dudak asma ne zaman önerilir?
Dudağın tamamen inceldiği, uzadığı, vermilyon denen kırmızı bölümün çok daraldığı kişilere önerilir.
10Bu kişilere doku enjeksiyonu da yapılabilir mi?
Evet, yapılabilir ve hatta daha iyi sonuç alınmasını sağlar.
11Dişlerin ve ağzın yapısı dudak estetiği için ne kadar önemli?
Birbirinden ayrılmaz bütünler olduğu için çok önemlidir. Diş yapısında bozukluk olan kişilere uygulana dudak estetiği, güzelliğin tam olarak yansıtılmamasına yol açabilir.
12Diş estetiğiyle ilgilenen hekimlerin, plastik cerrahtan görüş alması yararlı olur mu?
Diş estetiği ve dudak estetiği birbirini tamamladığı için gerekli olması halinde karşılıklı görüş alışverişinde bulunmasını hasta için yararlı görmekteyiz.
 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın