Bel Çevresi Neden Yağlanır? - Onep Özel Tıp Merkezi
Yüzde Kontür ve Dolgu
Şubat 13, 2017
Yanık Nedir, Kaç tür yanık vardır, Yanıklar nasıl tedavi edilir?
Nisan 25, 2017
Show all

Bel Çevresi Neden Yağlanır?

Özellikle bel çevresinde ki yağlanmadan kurtulmak ya da artmasını önlemek isteyenlere Prof. Dr. Onur Erol’un sizler için hazırladığı uyarıları. ERKEKLERE ÖNEMLİ UYARI

ERKEKLERDE bel bölgesi yağlanması, özellikle 30-50 yaş aralığında çok sık rastlanan bir durumdur. Hatta erkekler bel bölgesindeki yağlanma sıralamasında kadınların önünde yer alır. Çoğumuz süper karın kaslarına sahip olduğumuz hayaliyle yaşlandıkça belimizin çevresindeki simit büyümeye başlar..

KARIN – bel çevresindeki yağlanmaların genetik olarak android yani erkek tipi yağlanmalar olduğuna dikkat çeken Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Erol, bu konuda şunları söyledi : Bu bölgede ki yağlanma; metobilik sendrom, dislipidemi, kardiyovasküler hastalıklar ve tip 2 diyabet gibi sağlık problemlerini akla getirmektedir. Genetik faktörler, yaş, beslenme ve egzersiz alışkanlıkları bel çevresindeki yağlanmanın sebeplerini oluşturur…

BEL ÇEVRESİ NEDEN YAĞLANIR ?

KADINLARDA zaten yapısal olarak yağ oranı yüksektir.

Yağları maalesef yerleştikten sonra giderilmesi en zor bölgesel yağlanma alanlarıdır. Düşük belli pantolon modası düzensiz beslenme sonucu bu yağlardan kurtulmak iyice güçleşmektedir.

Menopoz dönemi de yağlanmanın vücutta fizyolojik olarak arttığı ve tetiklediği bir dönemdir. Hareketsizlik ve buna bağlı enerji harcamada azalma, fazla alkol tüketimi de bel çevresi yağlanmayı arttırır. Kronik stres bel çevresinde yağlanmanın en önemli nedenlerindendir. Bu da yine kadınlardan daha sık görülen bir problemdir. Bu sebepten kadınlar bel çevresi ve göbek yağlarından çeşitli cerrahi ya da cerrahi olmayan müdahalelerle kurtulmayı pratik ve sonuç alıcı bulurlar.

PEKİ BU yağlardan NASIL kurtulabiliriz?

Yılda bir kez tekrarlanmalı bu yöntemler sadece belirli bir yaşın üzerindeki kadın-erkeklerin bölgesel yağlanma sorunu için kullanılmaz, çok daha genç yaşta asimetrik vücuda sahip olanlar, genetik olarak bu bölgelerinden kilo almaya meyilli olanlarda da güvenle kullanabilir. 18 yaşını doldurmuş, fiziksel gelişimini tamamlamış ve doktorları tarafından bu yöntemlere engel bir sağlık problemi olmayan herkes bölgesel yağlarından ve kalın bel çevresinden bu yöntemlerle aracılığı ile kurtulabilir. Ancak hiçbir ameliyatsız çözüm Vaser Lipsuction gibi kalıcı sonuçlar sağlamayacağı için uygulamaların yılda bir defa tekrarlanmaları ve diyet ya da egzersizle desteklenmeleri gerekebilir.

İRADE ÖNEMLİ Çalışmalar bir kişinin günde 8000- 10000 adım atması gerektiğini, gösteriyor. Egzersiz yapmak vücutta genel yağlanmayı azaltan en önemli parametrelerinden biridir. Özellikle yürüyüş ya da yüzme vücutta hem bölgesel hem genel yağlanmayı düşüren 2 spor şeklidir. Haftada 4 kez 35-45 dakika tempolu aralıksız yapılan aktivite yağlanmayı azaltır. Sadece diyet yapmak, aldığınız gıdayı azaltmak yağlanmanızı azaltmak yağlanmanızı azaltmaz vücut kendini kıtlık moduna alıp kilo vermeye mani olur. O yüzden hem egzersiz hem de sağlık bir diyet programını aynı anda uygulayarak abdominal yağlanmayı düşürebilirsiniz. Şeker ve yağ içeriği yüksek olan yiyeceklerle beslenmek tabii ki karın-bel bölgesindeki yağlanmayı artırır ama sadece suçlu onlar değildir, hangi yiyecekten olursa olsun fazla kalori alımı bel çevresindeki yağı etkileyecektir. Abdominal yağlanma olarak tanımladığımız bel çevresi yağlanmasının oluşmasında altta insülin direnci kortizol fazlalığı, hipotiroidi, Cushing (böbrek üstü hormonların fazla çalışması) gibi sağlık sorunlarının olup olmadığının araştırılması gerekir. Eskiden aldığınız aynı kaloriyi almanıza, nerdeyse aynı yemekleri yemenize rağmen bel bölgeniz yağlanıyorsa bu fiziksel aktivite azlığı ve yaşlanmakla ilgilidir. Bilinmesi gereken en önemli gerçek vücutta oluşan yağ ile tüketilen yağ farklı şeylerdir. Vücut yağı farklı şeylerdir. Vücut yağı ve yağlı gıdaları tüketme dışında örneğin, simit, börek gibi hamur işi besinler, meşrubatlar, bisküvi, cips, gofret, tatlılar, hazır et suları, salata sosları gibi daha sayabileceğimiz karbonhidrat ve proteinli gıdaların gereğinden fazla gıdaların gereğinden fazla tüketilmesi sonucunda da vücutta artıp, bel çevresinde depolanır.
 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın