Prp Güzelleştirme Yöntemini Duydunuz Mu? - Onep Özel Tıp Merkezi
Boyun sarkma ve yüz estetik ameliyatları
Nisan 22, 2015
Haşere Isırıkları Cildinizde Leke, İz Ve Benlere Sebep Olabilir
Nisan 22, 2015
Show all

Prp Güzelleştirme Yöntemini Duydunuz Mu?

Batılı doktorlar hastanın kendi kanı ile yapılan güzelleşmeye bu ismi vermişlerdir. Ameliyatsız güzellik olarak bilinen estetik tedavi yöntemlerinden PRP ve PRFM.

PRP nedir?

Platelet-Rich Plasma, Plateletler (trombosit olarak da bilinir) kan içindeki pıhtılaşmayı sağlayan parçacıklardır. Plasma kanın içindeki parçacıkları bir arada tutan açık sarı bir sıvıdır.Yani PRP trombositler yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasıdır.

PRP nasıl hazırlanır?

Muayenehane ortamında kişinin kendisinden bir enjektör dolusu (15-20 cc kadar) kan alınır. Bu kan steril ve kanın pıhtılaşmasını engelleyen kapalı bir tüpe konur. Kanın içinde bulunduğu tüpler santrfüj cihazına konur. Santrüfüj cihazı, tüpler hızla döndürülerek içindeki maddelerin bileşenlerine ayrıştırılmasını sağlamaktadır. Tüp içerisinde trombositler yönünden zenginleştirilmiş platelet bulunur. Bu sıvı plateletten zenginleştirilmiş (platelet-rich) plazma olarak isimlendirilir.

Nasıl Uygulanır?

Trombositler yönünden zenginleştirilmiş (PRP) plazma enjektöre çekilir. Kanın alındığı kişiye istenen bölgelere iğne ile enjekte edilir.

PRP Nerelerde Kullanılır

PRP deriyi en doğal biçimde canlandırarak yapılandırır. PRP sonrası deri esneklik ve parlaklık kazanır. Bu nedenle yüz, dekolte, boyun, ellere uygulanır.

Estetiğin yanı sıra PRP tıp alanında, sinir yaralanmaları, tendon (kiriş) iltahapları, artritler ve kalp kası hastalıkları, kemik ve kıkırdak yenilenmesinde kullanılır.

Vampir Yüz Germesi Olarak Bilinen Güzelleştirme Yöntemini Duydunuz Mu?

PRFM nedir?

PRFM (Platelet-Rich Fibrin Matrix). Plateletten zengin şekillendirici fibrin ortam anlamına gelir. Fibrin kan pıhtısını oluşturan katı ve dayanıklı bir maddedir.

PRFM nasıl hazırlanır?

PRFM’nin hazırlanması da PRP de olduğu gibi kişiden kanın alınıp steril ve kapalı bir tüpe alınır. Yine santrüfüj cihazına konan tüplerin içindeki maddelerin bileşenlerine ayrılması sağlanır. Elde edilen PRP,trombin veya kalsiyum klorid gibi bazı maddeler ile reaksiyona sokularak sonuçta jöle kıvamında akışkan bir şekle dönüştürülür.

Nasıl kullanılır?

Elde edilen akışkan jöle yine enjektör yardımı ile yüz derisindeki kırışıklık ve çizgilerin altına enjekte edilir. PRFM ile yüz derisinde gerginleşme ve gençleşme yaratmaya çalışılır.

Hem PRP hem de PRFM cerrahi bir işleme gerek olmadan estetik amaçlı olarak çok yaygın şekilde kullanılan tedavi yöntemleridir. Muayenehane ortamında kişiden alınan kan ile bazı cihazlar kullanılarak bu kandan gereken solüsyon kısa sürede hazırlanır. Kanın alındığı ve verildiği muayenehane ortamının temiz ve steril olması gerekmektedir. Elde edilen sıvının istenilen bölgelere enjeksiyonu muayenehane ortamında yapılabilir. Anesteziye gerek duyulmamaktadır. Hasta enjeksiyondan sonra günlük hayatına devam edebilir. Kolay ve düşük riskli oldukları için yalnız estetik cerrahlar değil dermatologlar tarafından da kullanılmaktadır. Ancak ne kadar işe yaradıkları konusunda henüz bilimsel bir kanı oluşmamıştır.

Kliniğimiz doktorları yüz gençleştirme işlemlerinde kişinin kendisinden alınan yağ dokusunun içine PRP ilave ederek emjekte etmeyi ve aynı anda yüze kontür vermeyi tercih etmektedir. Bu yaklaşım yağ dokusu içindeki “KÖK HÜCRE” yi aktive etmeyi de sağlar.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı

Prof.Dr. Ege Özgentaş

 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın