Yüz Germe Ameliyatını Etkileyen Faktörler - Onep Özel Tıp Merkezi
Bunlar Yüzünüz İçin Zararlı
Nisan 22, 2015
Nevüs Ben
Nisan 22, 2015
Show all

Yüz Germe Ameliyatını Etkileyen Faktörler

Eskiden yapılan yüz germe ameliyatlarında derinin gerdirilmesi amaçlanırdı. Bu tür ameliyatlardan sonra deri bir miktar gerilir, ama beraberinde doğal olmayan bir gerginlik ortaya çıkar ve yadırganırdı. Günümüzde yüz germe ameliyatlarında, sarkan ve boşalan ünitelerin eski yerine geri konması, boşalan bölgelerin gerekiyorsa doldurulması şeklinde bir amaçla planlan yapılmakta ve bu sayede çok daha doğal görünüş elde edilmektedir.

Günümüzde estetik alanındaki gelişmeler ile ince kırışıklıkların geçici olarak giderilmesi için Botox gibi geçici kas felci yapan yada  Restylane (Restylane Juvederm) dolgu maddelerinin enjeksiyonu kullanılmakta. Fakat tüm bunlar yüzün sarkan bölgelerinde meydana gelen sarkmaları ortadan kaldırmamakta. Yüzde meydan gelen sarkmalar ancak yüz germe ameliyatı ile düzeltilebilmektedir. Sarkmalar daha çok göz kapaklarında, elmacık kemiklerinden yanağa doğru, dudak kenarlarında aşağıya doğru, yanaklardan çeneye doğru ve boyunda orta kısımda belirginleşir.

Yüzü ikiye ayırarak, göz ve alnı bir bölüm göz altındaki bölge ve boynu ikinci bölüm olarak değerlendirilmelidir. Bu iki bölgeden yanlızca biri düzeltildiğinde diğer bölgenin gevşekliği daha fazla dikkati çekecektir. Elbette ki kişinin özel durumlarına göre değişkenlik olursa da, genel olarak iki bölgeyi birlikte aynı seansta ameliyat etmek daha uygun bir yaklaşımdır.

Yüz germe ameliyatından sonra ne kadar kalıcı olduğu hastalar tarafından sıkça sorulan sorulardandır. Yüz germe ameliyatının kalıcılığını etkileyen faktörler vardır;

  • Hastanın derisinin genetik özelliği: Bazı insanlarda deri, genetik olarak sarkma ve buruşmaya yatkınken, diğerlerinde uzun yıllar deride sarkma görülmez. Bunda genetik yapının önemi büyüktür.
  • Sigara kullanımı: Maalesef sigara içenlerde cildin iyi ve sağlıklı görünmesini beklemek hayalciliktir. Cilt damarları sigaradan en çok etkilenen bölgelerdendir ve sigara dumanı cildi bozar. Ameliyatın olumlu etkilerini kısa sürede bitirir.
  • Stres: Stres ve üzüntü yüzün çökmesine neden olur. Yorgunluk, depresyon gibi etkenler ameliyatın olumlu etkilerinin kısa sürmesine neden olur.
  • Aşırı güneşte yanma: Cildi güneşte veya solaryum salonunda ultraviole ışınlarına aşırı tutma ve bronzlaştırma çabası, derinin takvim yaşına göre daha hızlı eskimesine sebep olur. Aynı nedenle yüz germe ameliyatlarından sonra bu konuda aşırıya kaçmamalıdır. Bazı hastalar bu konuyu yanlış anlamakta ve hiç güneşe çıkılmaması gerektiğini düşünmektedirler. Oysa bu doğru değildir, kontrollü olarak güneşlenmenin cilde zararı yoktur, yazın güneşin dik olduğu saatlerde mutlaka güneş koruyucular kullanılmalıdır. Cildin kuruması ve nemsiz kalmasının da cildi hızla yıprattığını unutmamalıdır.

Tüm bu faktörler dikkate alındığında yüz germe ameliyatının olumlu etkilerinin yıllarca süreceği görülecektir.

 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın