El Yaşlanması Ve Tedavisi - Onep Özel Tıp Merkezi
Gençlik kalemi nedir?
Mayıs 1, 2014
Burun Estetiğinde Yağ Enjeksiyonun Önemi
Mart 2, 2015
Show all

El Yaşlanması Ve Tedavisi

Zamanla yaşın ilerlemesi ile ve dış etkenlerle özellikle ultraviyole ışınları ile  hem deri altı  yağ dokusu  azalır hem de kolajen yapısı zayıflamaya başlar. Bu yüzümüzde, vücudumuzda olduğu gibi ellerimiz içinde geçerlidir. Bunlar zamanla daha da artar ve el  derisinde gevşeme, kırışıklık ve ayrıca da lekelere neden olabilir.  İşte bütün bunlar eldeki derinin yaşlanmasının belirtileridir. Bunlar ilerledikçe el damarları da daha çok göze çarpmaya başlar. Ve böyle bir sorun ile karşılaşıldığında el estetiği işin içine girer.

Bu deri yaşlanmasını geciktirme bakımından özellikle eskiden hanımlar güzel şık eldivenler takarak ellerini güneş ışınlarından korurlardı. Fakat günümüzde bu alışkanlık yok olduğu için artık ellerde yüzümüz kadar güneş ışınlarına maruz kalmakta.

El yaşlanmasının tedavisi  acaba ne olmalıdır?

Elde meydana gelen yaşlanma özelliğine göre (kırışıklı, gevşeme, lekelenme) farklı tedavi yöntemleri mevcut. Bunlar tek başına uygulanacağı gibi ihtiyaca göre kombine olarak uygulanabilir.

Sadece deri altı yağ dokusu erimiş ise; ellere yağ dokusu takviyeleri yaparak bu bölgedeki  boşlukları doldurmak ve  damarların belirginliğini azaltmak  mümkündür.  Yağ dokusunun içindeki kök hücre ile derinin gençleşmesi  yani kolajen yapısını güçlendirmeside söz konusudur.

Elde kırışıklıkların artması söz konusu ise; yağ dokusuna ilave olarak ellere  Fraxel Lazer uygulaması ile bu kırışıklıkları azaltmak ve bu kırışıklıkları azaltırken kolajene takviye yapmak mümkün olmaktadır. Zira Fraxel Lazerin,  kolajen dokusunu düzeltme, güneş ışınlarının yaptığı deri altındaki bozuklukları tamir etmek gibi özelliği mevcuttur.

Eğer ellerde gevşeme çok fazla ise;  buraya ayrıca Thermage ile sıkılaştırma da yapılabilir. Bu radyo frekans dalgalarının buradaki  gevşek dokuyu toparlaması anlamına gelmektedir.

Eğer ciltte lekeler meydana geldiyse; bunlarında tedavisi lazer ile mümkündür. Ama  bu sefer leke lazeri dediğimiz Med-Lite gibi aletlerle buradaki lekelerin giderilmesi mümkün olmaktadır. Bu lazer uygulaması  lekenin derinliğine göre 1 kere ile 4  kere arasında bir tedavi gerektirebilir.

Özet olarak, tüm vücudumuz ve yüzümüzde olduğu gibi ellerimizi de güneş ışınlarından korumak,  deri altındaki yağ dokularının erimesi durumunda bunlara yağ dokusu takviyesini  biran önce  yaptırmak, gerekirse Fraxel yaptırmak gerekirse de Thermage yaptırmak  gerekirse de leke lazeri yaptırmak el yaşlanmasını önleyen silahlarımız olarak elimizde bulunmaktadır.

 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın