Olumlu Düşünmenin Gücü - Onep Özel Tıp Merkezi
Göz Altı Torbalarını Nasıl Giderebiliriz?
Aralık 8, 2017
Botoks, Dolgu Mağduru Olmamak İçin Hastalar da Bilinçli Olmalı
Ocak 10, 2018
Show all

Olumlu Düşünmenin Gücü

Her yeni yıl bize yeni kararlar aldırır, yıla motivasyonu yüksek başlarız. Bu yıl da NLP (düşünce gücüyle zihni programlama) uzmanlarına kulak vermeye ne dersiniz?

NLP şunu söyler: “Düşüncelerinizi değiştirerek hayatınızı da değiştirebilirsiniz”.

Olumlu düşünmenin gücünü vurgulayan bu cümleye birçoğumuz katılırız ama eyleme geçmek ve bunu sürdürebilmek hiç kolay olmaz. Bunun en temel sebebi, insanlığın hayatta kalma ve kendini koruma içgüdüsüyle hep olumsuz, negatif eylemlere odaklanması, olumsuz tecrübeleri daha net hatırlayarak bir nevi savunma hazırlığı yapmasıdır.

Beynimiz, şaşırtıcı biçimde; olumlamanın gücüne de teslim olur. Kendimiz hakkında düşüncelerimiz, inançlarımız, algımızı bu yöndeki gelişmelere yönelttiği için örneğin başarılı olduğuna gerçekte inananlar; etrafına böyle bir enerji verip başarı işaretlerini yakalayabildiği için başarılı olurlar, başarısız olduğunu düşünerek başarılı olmuş kaç kişi tanıyorsunuz?

Olumlama hayatımızda yoluna koymak istediğimiz ya da değiştirmek istediğimiz konulara hitap eder.  Zayıflamak, sigarayı bırakmak ya da işinizde daha iyi olmak gibi. Bunun için duyguların yanı sıra hayal gücünün de harekete geçirmelisiniz. Bir şey olmadan olmuş gibi davranmak saçma ve zor gelse de beyin hayal ile gerçeği ayırt edemeyip benzer tepkiler verdiğini unutmayınız, tıpkı rüyalarda korkmamız, heyecanlanmamız gibi.

Hayatınızdan çıkarmak ya da hayatınızda görmek istedikleriniz için olumlu ve net  ifadeler kullanmalısınız.  Sigara içmek istemiyorum değil sağlıklı bir hayat istiyorum deyin.

Ben dili kullanın. Bu çalışmayı sadece kendiniz için yaptığınızı unutmayın. “Patronum bana iyi davransın” demek yerine “herkes bana iyi davranıyor, ben bunu hak ediyorum” demelisiniz.

Karmaşık mesajlar göndermeyin. “Sevgilimin beni güzel bulmasını istiyorum” demek yerine “ben güzel bir kadınım” demeniz yeterli olacaktır.

Söylediğinize inanın. Maddi sıkıntılarınız varken “bolluk ve bereket içinde yaşıyorum” dediğinizde bilinçli zihniniz size karşı çıksa da, inatla bunu söylemeye ve bunun mümkün olduğuna inanmaya devam etmelisiniz.

Olumlamaları şöyle bir içinizden geçirmeyin, yüksek sesle  de söyleyin, hatta yazın.

Düzenli olarak yapın. Her gün, belirli bir saatte bu olumlamaları tekrarlamayı alışkanlık haline getirin.

 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın