Göz Altı Torbalarını Nasıl Giderebiliriz? - Onep Özel Tıp Merkezi
Anesteziden Korkmayın
Aralık 8, 2017
Olumlu Düşünmenin Gücü
Ocak 1, 2018
Show all

Göz Altı Torbalarını Nasıl Giderebiliriz?

Göz çevresindeki deri son derece incedir ve göz çevresi en çabuk hasar gören bölgemizdir. Göz kapaklarını hareket ettiren kaslar bu ince deride zamanla kırışma ve gevşeme yapacaktır. Yıllar içinde kollajen dokusunu ve ince yağ tabakasını kaybeden göz çevresindeki deri; karışıklıklar, çöküntüler, morluklar, sarkma veya torbalanma gibi reaksiyonlarla kendini gösterebilir. Göz altında oluşan torbalar, gerçek torbalama olabileceği gibi, alt kapak bölgesindeki çökme sonucu yanıltıcı olarak torba izlenimini verebilir. Gözaltı torbaları aslında bu bölgedeki kas ve zarın zayıflaması sonucunda ” yağ fıtığı ” şeklinde dışarıya şişme şeklinde görülür. Gözaltı torbalarının oluşumunda:

  • Aktif ve pasif sigara içimi
  • Böbrek hastalıkları
  • Kalp sorunları
  • Büyüme hormonun eksikliği
  • Vücutta oluşan toksikasyon
  • Alerjiler
  • Uyku ve dinlenme kalitesi
  • Yorgunluk

Rol oynayabilir, ancak en önemli faktör genetiktir.

Bazı kadınlarda, adet dönemlerinde gözaltı torbalarında artış olur. Bu durum vücudun genel olarak şişmesiyle ilgilidir. Dönem sonu, kalıcı değillerse kaybolurlar.

Göz altı torbalarından bitkisel ürünlerle, kremlerle kurtulmak mümkün değildir. Belirgin bir çözüm aranıyorsa cerrahi operasyon şarttır. Cerrahi operasyonlar ise sadece torbaların alınması biçiminde olmaz. Torbalanmanın biçimine göre dokuların sıkıştırılması, kemik yapıda erimeler varsa yağ enjeksiyonu gibi uygulamalar da yapılmaktadır.

Göz altı torbaları kirpik kenarından yapılan minik kesiyle içeriye girilip yağ dokuları ve buradaki kas dokuları sıkıştırılır. Lokal anestezi ile yapılabilir ve kirpik kenarından dikiş olduğu için izi hemen hemen hiç görünmez, birkaç ay sonra izini bulmak dahi mümkün olmaz. Göz altı yağ torbalarının aşırı derecede alınması yüze yorgun ifade vereceğinden son senelerde yurt dışındaki kongrelerde bu yağ torbalarının alınmasından ziyade sıkıştırılması önerilmektedir. Ayrıca gerçek olmayan, ancak yağ torbası izlenimini veren görüntünün nedeni ise, göz çevresindeki orbita tabanının altındaki yağların ve kemik yapının erimesi ve çöküntünün üstünde kalan kısmın şiş gibi görünmesidir. Bu durumda buraya yağ dokuları enjekte edilerek buradaki çöküntü giderildiğinde yalancı göz torbası görüntüsü kaybolur veya daha az görünür.

 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın