Otoplasti – Kepçe Kulak Ameliyatı - Onep Özel Tıp Merkezi
Burun Ameliyatı Sonrasında Burunda Çökme
Mart 22, 2015
Sihirli Parmaklar Çocuklara Uzandı
Nisan 17, 2015
Show all

Otoplasti – Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak, kulağın üst bölgesindeki kıvrımların eksik oluşması   ve baş ile kulak arasındaki açının normalden fazla olmasıdır. Bu durum kulağı öne doğru  açık gösterir ve arkadan bakıldığında daha çok belli olur. Otoplasti ameliyatı ile kulaklar başa yaklaştırılır ve eksik olan kıvrımlar şekillendirilir.

Kimlere Yapılır?

Kepçe kulak, özellikle okul yaşlardaki çocukların psikolojisi üzerinde olumsuz etki yapmaktadır. Bu çocukların okul çağından önce kulaklarının düzeltilmesi önerilmektedir. Çocukların baş çevre büyüklüğü 5 yaşını doldurunca %80 e ulaşmaktadır ve bu yaştan itibaren ameliyat edilmesi önerilmektedir.  Ameliyat için en uygun yaş 5-10 yaş arası olmakla beraber ileri yaşlarda da yapılabilir.

Kepçe kulak ameliyatını çocuğum 18 yaşına gelince yaptırmalıyım yanlış bir düşüncedir.  Çocuklarda kulak kıkırdak gelişimi 4 yaşında tamamlanır. Okul çağında çocuğun öz güveninin sarsacak durumlar yaşanmaması için hekimler tarafından 5 – 10 yaş arası ameliyatın gerçekleştirilmesi tavsiye edilir.

Kepçe kulak ameliyatı tam teşekküllü bir ayaktan tedavi merkezi veya hastanede gerçekleştirilmelidir. Hastanede yatma gerektirmeyen bir operasyondur. Hasta ameliyattan sonra birkaç saat içinde rahatlıkla kalkıp evine gidebilir.    Bu ameliyat türünde hastanın yaşına ve  tercihine bağlı olarak her iki anestezi türü de kullanılabilir. Lokal anestezide de hasta sedoanaljezik ile yarı uyur durumda tutulduğu için herhangi bir acı hissetmemektedir.

Kepçe Kulak Ameliyat Tekniği Nedir?

Kepçe kulak ameliyatı için farklı teknikler kullanılabilir.

Klasik teknikte kulak kepçesinin arka tarafına kesi yapılır ve buradan kıkırdak dokuya ulaşılır. Deformiteye bağlı olarak ya kıkırdak çıkarılır ya da kıkırdak törpülenerek veya kıvrılarak şekil verilir. Kulak içerisnde kalıcı dikişler atılarak şeklin korunması desteklenir. Sadece kulağın arkasında bir kesi izi olur.

Diğer bir yöntemde ise kulak yapısı uygun ise tamamen izsiz olan yöntem kullanılır. Bu teknikte ön kulak kıvrımının içinden girilerek şekillendirme yapılır. Kesiler ve dikişler kıvrım içine gizlendiği için görünen bir iz oluşmaz. Bu yöntem Prof.Dr.Onur Erol tarafından geliştirilip dünya literatürüne girmiştir.

Ameliyat kulaktaki deformiteye ve yapılacak işleme göre 1-2 saat kadar sürer.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında hastanın başı şekillenme ve iyileşme için sarılacaktır. Sargı 3-6 gün sonra çıkarılır. Sargıların çıkarıldıktan sonra özellikle gece kullanmak için tenisçi bantları ya da özel bantlar önerilmektedir. Eriyen dikiş kullanılmadıysa dikişler 1 hafta sonra alınacaktır. Ameliyat sonrasında hafif  ağrı ve sızı olabilir fakat ağrı kesicilerle giderilebilir.

Kepçe Kulak  ameliyatı sonrası  ne kadar zamanda iyileşir ve normal hayata dönüş ne zaman olur?

Çocuklar 1 hafta yetişkinler 7 gün içerisinde işe geri dönebilirler. Ameliyattan kaynaklanan şişlikler 2-3 hafta içinde kısmen ortadan kalkar.3 hafta sonra normal spor yapılabilir ancak kulağa zarar verebilecek, kulağın kıvrılmasına sebebiyet verebilecek her türlü aktivite 1.5 ay kadar yapılmamalıdır. Kulağın tam oturması ve son şekline kavuşması için ise 4-6 hafta geçmesi gerekmektedir.

Kulağın son şeklini alıp ameliyatsız görünüme kavuşması 3 aydan itibaren oluşur, her tür ameliyat ta olduğu gibi kulak ameliyatlarında da kesin sonuç  1 yılın sonundadır.

 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın