Rhinoplasty (Estetik Burun Ameliyatları) Öncesi Hazırlık - Onep Özel Tıp Merkezi
Burun Estetiğinde Yağ Enjeksiyonun Önemi
Mart 2, 2015
Doku Enjeksiyonu Ve Enjekte Edilecek Yağ Dokusu
Mart 2, 2015
Show all

Rhinoplasty (Estetik Burun Ameliyatları) Öncesi Hazırlık

Rhinoplasty ameliyatı öncesinde hastanın şikayetleri dinlenip, burun içi ve dışı dikkatli bir incelemeden geçirilmelidir. Estetik burun ameliyatı aynı zamanda burun fonksiyonlarını da düzeltmeye yönelik olmalıdır . Burun yapısı yüzdeki diğer yapılarla harmoni içinde olmalıdır. Ameliyat öncesi bilgisayarda planlama yapılması cerrahın yapılması gereken işleme daha iyi oriyante olmasını sağlayacaktır . Bu çalışmada yüz ile orantılı olarak , burun boyutlarının küçültülmesi ya da büyültülmesi, burun tümseğinin yok edilmesi, burun ucunun inceltilmesi, yüksekliğinin artırılması veya azaltılması, burun-dudak açısı, burnun ucunun kaldırılması burun-alın açısının değiştirilmesi, çene, alın , elmacık çıkıntıları ile altın oranın yakalanabilmesi gibi planlamalar yapılmaktadır.

Kimlere Yapılır?

Rhinoplasti burnunda şekil bozukluğu olan kadınlarda 17, erkeklerde 18 yaşını doldurmuş kişilere yapılır. Gelişimini daha önce tamamlamış gençlerde bu süre doktorunuz tarafından geriye çekilebilir.

Ameliyattan Önce Neler Yapmam Gerekir?

Güvenilir bir merkezde sağlık kontrolüne girilmeli ve bu ameliyat için herhangi bir sağlık probleminin mevcut olmadığı tespit edilmelidir.
10 gün öncesinden aspirin ve aspirin bazlı ilaç alımı durudurulmaldır. Tüm alternatif tıp ilaçları ve ve bitkisel çay (siyah çay ve yeşil ) içimi terkedilmelidir. Ayn şekilde bütün bunların ameliyattan sonra da 3 hafta kadar kullanımı durdurulmaldır.
İyileşmenin çabuk ve düzgün gerçekleşmesi ve kan dolaşımıyla damarlanmayı bozmaması açısndan ameliyattan 2 hafta önce sigara kullanmının bırakılması ve ameliyattan en az 4 hafta sonrasına kadar başlanmaması gerekmektedir.
Anestezi gerektiren her operasyon öncesinde olduğu gibi ameliyattan en az 8 saat öncesinden tüm yiyecek ve içecek tüketiminin sonlandırılması gerekmektedir.
Ameliyat Nerede Yapılmalıdır?

Tam teşekküllü bir ayaktan tedavi merkezi veya hastanede gerçekleştirilmelidir.

Hastanede Gece Yatışı Gerekli midir?

Hastanede yatma gerektirmeyen bir operasyondur. Hasta ameliyattan sonra birkaç saat içinde rahatlıkla kalkıp evine gidebilir.

Lokal mi Genel Anestezi mi Kullanılır?

Bu ameliyat türünde hastanın tercihine bağlı olaraktan her iki anestezi türü de kullanılabilir. Lokal anestezide de hasta sedoanaljezik ile yarı uyur durumda tutulduğu için herhangi bir acı hissetmemektedir.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?

Ortalama 1,5 – 2,5 saat arası sürmektedir.

 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın