Tabiatın Güzellik Formülü Altın Oran - Onep Özel Tıp Merkezi
Büyük Onur
Nisan 17, 2015
Her Kadın Yaşlanır
Nisan 17, 2015
Show all

Tabiatın Güzellik Formülü Altın Oran

MEDİKAL PLUS DERGİSİ – MAYIS 2014

Tabiatın güzellik formülü altın oran, estetik cerrahiye yön veriyor

Prof. Dr. Onur Erol, ‘’Sanatçı ve tasarımcılara ilham kaynağı olan Altın Oran; günümüzde estetik operasyonların planlanmasında da kullanılıyor’’ dedi.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Erol, ‘’Güzellikte oran ve uyumun ön planda olduğu Altın Oran yaklaşımı neden bazı insanları daha çekici bulduğumuza ışık tutuyor’’ dedi. Prof. Dr. Onur Erol, Altın Oran ile ilgili sorularımızı cevaplandırdı:

Altın Oran’nın estetik ile ilgisi nedir?

Antik çağlardan günümüzdeki teknolojik tasarımlara kadar; sanatçı ve tasarımcılara ilham kaynağı olan Altın Oran; günümüzde estetik operasyonların planlanmasında kullanılıyor. Genç görünmeyi, sadece kültürel olarak daha talep gören bir dönem olduğu için istemeyiz. Yaşlılık belirtileri de Altın Oran’ı bozar ve bunlarla savaşılması gerekir. Yaşlılık belirtilerinin  bir uyum ve oran gözetmeksizin ortadan kaldırılmaya çalışılması, örneğin sadece burundaki eğriliğin giderilmesi ama çene kavisiyle uyumunun göz ardı edilmesi de Altın Oran’dan bizi uzaklaştırır. Bunu da ‘’Anti Hormania’’ denir. Estetik Cerrahi’de sadece Altın Oran yasaları değil kişinin karakteri, sosyo-kültürel durumu, hayat tarzı ile uyumlu bir planlama yapmak gerekir.

İnsan vücudunda Altın Oran’dan örnekler verebilir misiniz?

Bir sanat eseri ya da doğada izlemekten hoşlandığımız, keyif aldığımız, gözümüzü yormayan ve uzun süre izlediğimizde dahi bıkkınlık meydana getirmeyen  güzelliklerin temelinde ‘’Altın Oran’’nın izleri vardır. Tüm beden boyumuzun, yerden göbeğimize kadar olan yüksekliğe oranı Phi sayısını verir. Kollarımızın dirsek omuz arası ile dirsek bilek arasının oranı Phi sayısını verir, yine bileklerimizden omza kadar olan tüm kolun dirsek omuz arasının oranı da  Phi sayısı’dır. Üst çenedeki ön iki dişin enlerinin boylarına oranı da Phi sayısını verir. Yüzümüzde ise; Kaşlar arasındaki  boşluğun gözbebekleri arasındaki boşluğa oranı. Ağız uzunluğunun burun genişliğine oranı, Yüz boyu ile yüz genişliğine oranı, Alt dudak genişliğiyle üst dudak genişliğinin oranı, Üst çenedeki ön iki dişin enlerinin boylarına oranı Phi sayısını verir.

İnsan bedeninde Altın Oran her zaman bulunur mu?

Hayır. Özellikle de yüzü Altın Oran’a sahip kişiler hemen tüm kültürel değerlendirmeleri aşarak güzel kabul edilmektedir. Yüzde Altın Oran estetikte mükemmelin temsilidir. Jessika  Alba, Charlize  Theron, Megan Fox, Rihanna, Adriana Lima, Liz Hurley gibi ünlülerde bu oran mevcuttur.

Neden doğada altın oran varken çoğu insanda bu oran bulunmuyor?

İnsanla birlikte eş seçiminde devreye kültürel kodlar, gelenekler, maddi beklentiler vb. gibi doğada karşılığı olmayan ölçüler giriyor. Ayrıca şehir yaşamı, yanlış beslenme, hareketsizlik gibi faktörler de insanın ideal formunu bozucu etkilere sahip. Çok azımız içgüdüsel olarak bize çekici gelen  ve bedensel olarak uyum içinde ve birleşmesinden doğa için en ideal yavruyu meydana getirecek eşleri seçiyoruz. Çünkü bize genetik olarak en uygun partner: eğitimini, sosyal hayatını hiç benimsemeyeceğimiz biri olabilir. Elbette temel beğenilerimizde yine bu uyum çağrısının izleriyle karşılaşırız. Yapılı erkekler daha ufak tefek kızları, çekik gözlüleri iri gözlüleri beğeniyor deriz. Ama eş seçimlerimiz çoğu zaman güdüsel değildir. Bir yandan  da benzer  bir çok özelliği olan herkese değil de özellikle o kişiye özel bir ilgi duymamız yani aşık olma hali, filozoflarca genetik uyumun çağrısı olarak adlandırılır.

 Estetik cerrahi yüzümüzde altın oranı oluşturmamızı sağlar mı?

Aslında yüzümüzde beğenmediğimiz yeri tarif ederken bilerek ya da bilmeyerek Altın Oran’a uygun bir değişim isteriz. Estetik Cerrahi’nin vardığı nokta bu uyumu yüzümüzde yakalamamıza yardımcı olur. Dahası Estetik Cerrahiniz istenen burun ameliyatı, yüz germe, dolgu uygulamalarında Altın Oran prensibini uygularsa doğal ve zamansız bir güzellik elde edersiniz.

Tabiatın güzellik formülü altın oran

 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın