Yaşlanma Sürecinde Erkekler Daha Avantajlı - Onep Özel Tıp Merkezi
Hacettepe Üniversitesi Ünlü Cerrahları Buluşturdu
Eylül 25, 2017
Popo estetiği diye bir şey var
Ekim 5, 2017
Show all

Yaşlanma Sürecinde Erkekler Daha Avantajlı

Erkekler “Androjen” yani testosteron uyarısı ile kadınlardan %25 oranında daha kalın ve daha sıkı bir deri dokusuna sahiptir. Sebum yani yağ ifrazatı da erkeklerde belirgin oranda daha fazladır. Bu durum; cildin genç kalması lehine bir avantajdır, erkeklerde neden daha uzun süren akneler olduğunun da sebepleri arasındadır.

Aynı yaşta, benzer çevrede yaşamış, benzer genetik mirasa sahip kadın ve erkek arasında, erkeklerin lehine 15 yıllık bir deri yaşlanma farkı vardır.

Yaştan bağımsız olarak erkekler kadınlara oranla daha yüksek bir kollajen yoğunluğuna sahiptir. Aynı yaştaki bir erkekle kadın derisi arasında, erkeklerin lehine, 15 yıllık bir deri yaşlanma farkı oluştuğu söylenebilir. Ancak erkeklerin daha çok güneşte kalması,  daha az güneşten koruyucu ve anti aging kremler kullanması, farkı bu keskinlikte hissetmemizi engeller.

Traş ve terleme erkek cildini koruyor!

Erkeklerin yüz derisinde önemli yaşlanma karşıtı avantajlardan biri de düzenli traş olmalarıdır. Traş sürekli bir peeling ya da dermabrazyon etkisi yaparak hücre döngüsünü artırır ve genç hücre yapımını uyarır.

Tüyler de avantaj sağlıyor.

Erkek yüz ve vücutlarının daha tüylü olması; terlemeyi artırıyor. Terde doğal olarak bulunan laktik asit;  doğal bir nem artırıcı özellik göstererek erkeklerde ince kırışıklıkların ortaya çıkmasını geciktirebiliyor.

Düzenli spor yapan erkekleri ve kadınları ayrı tutacak olursak erkeklerde elastikiyet kaybı kadınlara oranla daha geç başlıyor.  Kıl altları, kasık gibi bölgelerdeki sarkmalar kadınlara oranla çok geç ortaya çıkmakta. Selülitse kadınlara özgü bir cilt sorunu. Bu konuda erkeklerde östrojenin azlığının bir avantaj olduğu aşikar.

 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın