Bromelain Estetik Cerrahi’de - Onep Özel Tıp Merkezi
Popo estetiği diye bir şey var
Ekim 5, 2017
Gülümsemenin gücüne inanın.
Kasım 16, 2017
Show all

Bromelain Estetik Cerrahi’de

Ananas özellikle sıcak ülkelerde yetişen, Anayurdu Güney Amerika olan  bitki ve onun meyvesidir. Meyvesi iri, güzel kokulu ve lezzetlidir, üstünde bir demet yaprak vardır.

Ananas meyvesi direk yenilerek tüketilebildiği gibi, pişirilerek yada suyu sıkılarakta tüketilmektedir. Ananas, C vitamini ve manganez yönünden zengin bir meyvedir.

Bromelain Estetik Cerrahi'deAnanas, çeşitli ülkelerde  birçok hastalığın tedavisinde ilaç olarak  kullanılmıştır. Özellikle kolit, adet düzensizlikleri, bölgesel iltahaplar ve ağrıların tedavisi için ağızdan alınarak yada dışarıdan sürülerek kullanılmıştır.

İlaç yapımında ise özellikle Ananas içinde bulunan bromelain maddesi kullanılmıştır. Bromelain içinde bulunan enzimler proteinleri parçalamaya ve sindirmeye yardımcı olmaktadır.

Ağızdan alınan ilaç halinde bazı ülkelerde piyasada bulunan bromelain  Bromelain Estetik Cerrahi'demaddesinin  bir yan etkisi bugüne kadar tespit edilmemiştir. Ülkemizde üretilen ve ithal edilen ilaçlar arasında yer almamaktadır.  Peki ülkemizde bulamayacağımız bu ilaç yerine ananası yemek yada suyunu içmek aynı etkiyi yapar mı? Maalesef bu sorunun yanıtı tam olarak bilinmemekte. Çünkü ananas meyvesinde bulunan bromelainden daha fazlası gövdesinde bulunmakta.

Bromelain tıbbi tedavi amaçlı olarak etkileri;

  • Bromelain üzerinde yapılan laboratuvar çalışmaları kanda pıhtılaşmayı azaltıcı etkisi olduğunu göstermiştir. Ameliyat sonrası pıhtılaşmaya bağlı oluşabilecek istenmeyen durumların önlenmesi için kullanılmaktadır.
  • Ameliyat, kazalar, darbeler gibi her türlü yaralanma sonucunda yaralı bölgede iltihap oluşabilir. Bazen bir yaralanma yada mikroba bağlı olmadan da  iltihap romatizmal hastalıklarda olduğu gibi vücutta iltihap oluşabilir. Hafif seyreden iltihaplar yara iyileşmesinde yararlı olmasına rağmen; ağır iltihaplar, ağrı, şişlik, doku harabı ve sekellere yol açarak zarar verir. Bromelain bu iltihapların azaltılması içinde kullanılmaktadır.
  • Vücudun çeşitli bölgelerinde su toplanmasına ödem denilmekte. Ödemin iyileşme üzerinde olumsuz etkileri olabilmektedir. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki, bromelain, ödem sıvısını bölgeden uzaklaştırmaya ve şişliklerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Son zamanlarda, estetik ameliyat sonrası meydana gelen şişlik ve morlukların hızlı olarak azalmasına yardımcı olduğu için kullanımın da artış görülmekte. Özellikle burun estetiği, göz çevresi estetiği gibi morarmaya ve şişmeye daha yatkın olan ve görünen bölgelerin estetik ameliyatından sonra, daha hızlı bir iyileşme süreci için  estetik cerrahi uzmanı bromelain kullanımı tavsiye etmektedir.

Kliniğimizde ameliyat sonra hastalarımızda 12 senedir Bromelain kullanmaktayız. Bromelain kullanıldığında ameliyat sonrası şişlik ve morlukların daha hızlı iyileştiği görülmüştür.

 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın