Hangi ameliyat hangi yaşta yapılmalı? - Onep Özel Tıp Merkezi
Gülümsemenin gücüne inanın.
Kasım 16, 2017
Anesteziden Korkmayın
Aralık 8, 2017
Show all

Hangi ameliyat hangi yaşta yapılmalı?

Estetik ve Rekonstroktif Cerrahi,  zorunlu müdahaleler dışında kusurlu bulunan bölgeleri güzelleştirmek için de yapılmaktadır. Gelişen ameliyatsız estetik yöntemleri kimi ameliyatların yaş sınırını 10-15 yıl ileri taşımıştır.

Günümüz tıp koşulları üzerinden en sık yapılan cerrahi operasyonların ideal yaş aralığı şu şekildedir.

  • Burun ameliyatı: Ülkemizde en sık yapılan estetik ameliyat burun estetiğidir. Hekimler zorunluluk olmadıkça bu ameliyat için kemik gelişiminin tamamlanmasını beklerler. 18 yaş bu ameliyat için idealdir. Burun ameliyatı yaptırmayı düşünen gençler için yeni bir çevreye girecekleri üniversite öncesinde bu ameliyatı geçirmesi önerilir.
  • Meme Büyütme/Küçültme/Dikleştirme: Bu operasyon için de ergenlik dönemi bitişi önerilir. 18 yaş ve üniversite öncesi bu operasyon için de uygundur. Meme küçültme/dikleştirme operasyonu, eğer hamilelik planlanıyorsa, doğum/ emzirme dönemi sonrası yapılması daha uygundur. “Jinekomasti “dediğimiz erkeklerdeki büyük meme dokusunun alınması da yine 18 yaşla birlikte uygulanabilir, psikolojik olarak da bu yaş hastanın rahatsız olmaması için uygun yaştır. Doktor uygun görürse birkaç yaş daha erken de Jinekomasti operasyonu uygulanabilir.
  • Liposuction: Özellikle genetik sebeplerden ötürü oluşan kalın bel, basen, geniş kalça gibi bölgeler için ergenlik bitimi olan 18 yaş civarı, bu ameliyat uygulanabilir. Hamile kalmayı düşünen hanımların doğum sonrasını beklemesine gerek yoktur. Hatta hamilelik öncesi bu işlemi geçirmeleri, alınacak kiloların bu bölgelere yerleşmesini de engellemiş olur.
  • Kepçe Kulak Düzeltmesi: Bu operasyon için diğerlerinin aksine 5-6 yaş en ideal yaştır. Çocuk, akranlarının arasında psikolojik olarak da daha rahat yer alır. İleri yaşlarda da bu operasyon yapılabilir ama bu durumdan rahatsız olanlar için erken yaşta müdahale etmek daha doğrudur.
  • Doku Enjeksiyonu: 25 yaşından itibaren vücudun yağ dokusu erimeye başlar, kolajen üretimi azalır. Özellikle yüzde göz altı, yanaklarda görülen çökmeler, dudaklardaki incelmeler rahatsız edici olur. Bu bölgelere yağ dokusu vererek ya da Prof. Dr. Onur Erol’un geliştirdiği doku enjeksiyonu yöntemi ile kaybolan hacim kazandırılabilir. Doku enjeksiyonunda; yağ dokusuna ilave edilen kök hücre yaşlanma sürecini de geciktirilerek deriyi gençleştirmektedir. Bu işlemin yaşı, kişinin ihtiyacı ve hacim kaybına göre değişir, 20’li yaşlardan itibaren uygulanabilir, 30’lu yaşlarda kaş-yanak asma ile birlikte yapılan doku işlemleri yüz germe operasyonuna olan ihtiyacı 10-15 yıl erteler.
  • Kaş-Yanak-Şakak Asma: Yaş ve yerçekiminin etkisiyle esnekliğini yitiren cilt sarkar, kaşlar düşer. Bu sarkmalar bazılarında çok erken yaşlarda dahi görülebilir. Yine Prof. Dr. Onur Erol tarafından geliştirilen askı sistemleri bu sarkmalara cerrahi kesi olmadan müdahale edebilmektedir. Yüz germe ameliyatındaki gibi kesi ve dikiş olmaksızın yapılan askılar sayesinde germe ameliyatları 10-15 yıl ertelenmiş olur. Bu işlem de 20’lik yaşlardan itibaren uygulanabilir.
  • Germe ameliyatları: Göz kapağı, yüz, karın için uygulanan germe ameliyatları genellikle 50’li yaşlardan itibaren yapılır. Sık kilo alıp verenlerde, liposuction ameliyatı sonrası vücudun sarkmasını önlemek için daha erken yaşlarda da germe operasyonları yapılmaktadır.
 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın