Saç Ekimi - Onep Özel Tıp MerkeziSAÇ EKİMİ
Seneler boyunca kelliğe yol açtığı düşünülen pek çok faktörden söz edilmiş ancak geçen yıllar içinde söz konusu iddiaların hiçbirinin doğru olmadığı kanıtlanmıştır. Saçlı deride yetersiz kanlanma, çeşitli vitaminlerin eksikliği, şapka takmak ve hatta kepek problemleri geçmişte kelliğe yol açtığı söylenen ancak bilimsel araştırmalar neticesinde doğru olmadığı ortaya konmuş düşüncelerin sadece birkaçıdır. Bugün kellik sorununa yol açtığı kesin olarak bilinen faktörlerse ailesel yatkınlık, hormon değişiklikleri, hızlı kilo verme, aşırı kilo alma, uzun periyotlarla devamlık gösteren ateşli rahatsızlıklar, yanık, travmalar, çeşitli ilaçların uzun süreli kullanımı veya kullanım kesilmesidir.

SAÇ EKİMİ OPERASYONU DÜŞÜNÜYORSANIZ

Yaşlılık, hormon dengesindeki değişim ve genetik yatkınlık saç kaybını bileşik olarak tetikleyen genel unsurlardır. Saçların ne kadar hızlı döküleceği ve kelliğin ortaya çıkacağı, saç dökülmesinin ne kadar erken yaşta başladığıyla ilgilidir. Travmalar veya yanık gibi sebeplerden dolayı da saç kaybı olabilir ancak bu tip kellik sorunlarının tedavisinde rekonstrüksiyon operasyonları gerekmektedir. Saçlarınızın dökülmesinden rahatsız olmaya başladıysanız zaman kaybetmeden plastik cerrahlarımıza danışmanızda yarar var. Doktorlarımızla yapacağınız görüşme neticesinde hem sizin hem de plastik cerrahınızın saç ekiminin ideal çözüm olduğuna kanaat getirmesi durumunda, 30 yıldır saç ekimi yapıldığı için sonuçtan memnun kalacağınızdan emin olabilirsiniz.
Yandaki şemada gördüğünüz üzere; saç dökülmesi Norwood Sınıflandırması denen periyodik evreler şeklinde ilerler. Şemadaki şekillerden biri, sizdeki saç dökülmesi tipini tanımlayacaktır.

Saç dökülmesinin tipi genel olarak aynı şekilde seyretse de, saçların onarılması tamamen kişiye özel yapılan bir uygulamadır. Doğal görünümlü saçların oluşturulması oldukça önemli olduğu gibi, ön saç hattı simayı doğrudan etkilediği için bu bölüme özellikle dikkat edilmelidir. Yukardaki Norwood şemasındaki ilk 6 derecede saç onarımı için şans olmasına rağmen daha ileriki derecelerde cerrahi müdahaleyle onarım şansı güçleşmekte ve cerraha çok daha fazla iş düşmektedir.

SAÇ EKİMİ ÖNCESİ DEĞERLENDİRME

Tüm saç ekimi uygulamalarında kişinin kendi saçları kullanılır ve bu yüzden ekimin önceliği, kişinin mevcut saçlarını olabildiğince efektif şekilde değerlendirmektir. Kişinin başının yan ve arka bölümü verici alan olduğundan, bu alandaki saç büyümesinin sağlıklı olması gerekir. Hastanın saçlı derisindeki saç tellerinin düz veya kıvırcık olması, kalınlığı ve rengi ekimin sonuçlarını etkilemektedir.

Birçok farklı teknikle saç ekimi yapılabilmekte ve bazı hastalarda birden çok tekniğin birlikte kullanılması ile ideal sonuç alınmaktadır. Saç telleri ince, az miktarda olanların saç ekimi için uygun adaylar olduğunu söylemek güçtür. Saçınızın uzaması, saç dökülmesi, yakın akrabalardaki benzer saç kaybı sorunları gibi konularda size bir takım sorular yöneltecek olan cerrahınız, bu doğrultuda ideal ekim cerrahisini planlamaya çalışacaktır. Ekim işleminin başarıyla tamamlanması halinde görünümünüzde değişim olacak ve özgüveniniz artacak olsa da, sonuç her zaman hayalinizde canlandırdığınız gibi olmayabilir ve insanların yaklaşımında beklediğiniz ölçüde büyük değişimler yaşanmayabilir. Beklentinizi rasyonel şekilde belirleyerek cerraha danışmanız tavsiye edilir.

ANESTEZİ

Tüm saç ekimi uygulamalarında öncelikli tercih saçlı derinin duyarsızlaşmasını sağlayan lokal anestezidir ve rahatlama sağlayan hafif sedasyon da uygulanabilmektedir.

UYGULAMA BÖLGESİ

Steril şartların sağlandığı, yatışsız cerrahi kliniği veya hastaneye ait tam teşekküllü bir ameliyathane yapılması gereken ekim işleminden sonra kişinin hastane ya da klinikte yatması gerekmez. Yüksek teknolojiye sahip, steril şartların tamamen karşılandığı kliniğimizde ekim işleminiz problemsiz şekilde yapılacaktır.

Her cerrahi işlemde geçerli olduğu gibi, saç ekiminde de kötü yara bakımı ve enfeksiyon gibi sebeplerden dolayı sonucu olumsuz etkileyen faktörler bulunur. Ancak deneyimli ve ekim konusunda gereken eğitimleri almış estetik cerrahlarımız tarafından yapıldığında, saç ekimi son derece güvenli bir cerrahi yöntemdir.

CERRAHİ YÖNTEM


FUT Tekniği: Saç kökleri, saçlı deri şeridi kesilerek çıkartıldıktan sonra tek tek köklerine ayrılır.

FUE Tekniği: Özel bir aletle saç kökleri teker teker alınır.

Mikrogreftlerin uygulanmasıyla mikro implantasyon yapılan teknik, en ideal görünümü sağlayan saç ekiminde gelinen son noktadır. Bu teknikte, başın arka kısmındaki saç kökleri birer birer veya bazen ikişer ya da üçerli gruplar halinde saçsız bölgeye transfer edilir. Zira ensedeki saçlar, genetik özellikleri sebebiyle daha geç dökülme eğilimi gösterir. Ekim işleminde de bu uzun ömürlü saç kökleri kullanılır.

FUT tekniğinde saçların tıraş edilmesi gerekmezken ekimin FUE tekniğiyle yapılması halinde sadece erkeklerde saçların tamamı tıraşlanır.

Modern Saç Ekimi

Punch ya da bistüri kullanılarak saçlı derideki köklerin, saçsız alana teker teker ekilmesidir. Saçların kesilmesi gerekmeyen bu ekim uygulamasında sadece köklerin alınacağı ensedeki saçlar kısaltılmaktadır. Saçın tamamının kaybedildiği bölgeler için çoklu seans gerekebilirken, kişiye göre birden fazla tekniğin bir arada kullanılması da mümkündür.

SAÇ EKİMİ SONRASI İZLEM

Saç ekiminden sonra kendinizi nasıl hissedeceğiniz, yapılan cerrahi operasyonun niceliğine ve niteliğine bağlıdır.  İyileşmenizin seyrini görmek amacıyla cerrahınız, ilk 10 gün belirli aralıklarla durumunuzu kontrol etmek isteyecektir. Doktorunuzun kontroller esnasında vereceği tavsiyeleri dikkatlice uygulamanız önemlidir.
  • Saç ekiminden birkaç gün sonra iş başı yapabilirsiniz.
  • Ağrı ve gerginlik hissinin kontrolü için ağrı kesici ilaçlar önerilecektir.
  • İyileşmenin ilk günlerinde yüzünüzde hafif şişlik olabilir ancak şişlikler birkaç günde tamamen iner.
  • Bandaj uygulanması haline ekimden sonraki gün bandajlar alınır.
  • Saçlı derinin kan aktivitesini arttırarak, ekim bölgesinde kanamaya sebep olabilecek aşırı aktivitelerden uzak durmanız gerekir.
  • Ekimden sonraki ilk ay içinde, ekilen saçlar dökülür ve adaptasyon süreci başlar.
  • Saç ekiminden 6-18 ay sonra ekilen saçlar uzamaya başlar.
  • Ağırlık eğersizlerinden ve spor aktivitelerinden 6 hafta, cinsel birleşmedense 10 gün uzak durmanız önerilir.
  • Saç ekiminden önceki ve sonraki 20 gün sigara içmemeniz tavsiye edilir.
  • Doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli kullanın ve doktorunuza sormadan herhangi bir ilacı bırakmayın.
 
 

ONEP ÖZEL TIP MERKEZİ


Lütfen bize ulaşın